EPDK, 37 firmaya lisans verdi

Kaynak: Zaman, 9 Aralık 2011
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği, Doğalgaz Piyasası Lisans Yönetmeliği ve Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde toplam 37 firmaya lisans verdi, 5 firmanın lisansını ise sona erdirdi.
EPDK’nın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan duyusuna göre, Kurul’un 26 Ekim, 1 Kasım, 11 Kasım, 17 Kasım ve 23 Kasım 2011 tarihli kararlarıyla, Elektrik Piyasası Linsans Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde toplam 33 firmaya lisans verildi.

Lisans alan firmalar ve lisans türleri ve lisans süreleri şöyle:

”Ostim Finans ve İş Merkezi İnşaat Gayrimenkul Enerji Elektrik Üretim Ticaret A.Ş. (doğalgaz üretim lisansı, 49 yıl), Kalehan Enerji Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi (Beyhanlı 2 Barajı ve HES, üretim lisansı, 45 yıl 2 ay), GG Doğalgaz Elektrik Üretim Anonim Şirketi (doğalgaz üretim lisansı, 49 yıl), İpeksan Elektrik Üretim Anonim Şirketi (doğalgaz üretim lisansı, 49 yıl), Naksan Enerji Elektrik Üretimi Anonim Şirketi (doğalgaz üretim lisansı, 45 yıl), Esit Enerji Anonim Şirketi (Ada-2 RES üretim lisansı, 49 yıl), Hatipoğlu Plastik Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (otoprodüktör lisansı, 49 yıl), Seyrantepe HES Elektrik Üretimi A.Ş. (Seyrantepe HES üretim lisansı, 40 yıl, 7 ay, bir gün), Ate Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (Çağlayan Regülatörü ve HES üretim lisansı, 49 yıl), Zeyve Enerji Üretim Sanayi İthalat İhracat ve Ticaret Limited Şirketi (Zeyve Regülatörü ve HES üretim lisansı, 45 yıl, 6 ay, 18 gün), A.F.E. Elektrik Üretim Ticaret Sanayi Anonim Şirketi (Akdere Regülatörü ve HES üretim lisansı, 49 yıl), Ataser Elektrik Üretim ve İnşaat A.Ş. (Çakmak 1 Regülatörü ve HES üretim lisansı, 49 yıl), Nisan Enerji Üretim San.Tic. A.Ş (Yahyabey HES üretim lisansı, 46 yıl, 1 ay, 5 gün), Eksim Enerji Anonim Şirketi (Hasanbeyli RES üretim lisansı, 49 yıl), Çapar Elektrik Üretim Limited Şirketi (Manastır RES, üretim lisansı, 30 yıl), Çapar Elektrik Üretim Limited Şirketi (Yılmaz RES, üretim lisansı, 30 yıl), Ekim Elektrik Mühendislik İnşaat Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi (Havza RES, üretim lisansı, 49 yıl), Denizhan Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi (Mahmut Şevket Paşa-2 RES, üretim lisansı, 49 yıl), Aysu Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Karadere RES, üretim lisansı, 49 yıl), R.K. Rüzgar Enerji Santralleri Elektrik Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti. (Paşalimanı RES, üretim lisansı, 49 yıl), ABK Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi (Çatalbük RES, üretim lisansı, 49 yıl), Babadağ Elektrik Üretim Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (Marmara RES, üretim lisansı, 49 yıl), Manres Elektrik Üretim Anonim Şirketi (Günaydın RES, üretim lisansı, 49 yıl), Derin Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (Biyokütle, üretim lisansı, 20 yıl), Polat Elektrik Üretim İnşaat İthalat İhracat Anonim Şirketi (Polat-2 RES, üretim lisansı, 49 yıl), MB Elektrik Üretim Limited Şirketi (Mahyadağ RES, üretim lisansı, 49 yıl), Se Santral Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Yahyalı RES, üretim lisansı, 49 yıl), Kayalı Enerji Üretim Anonim Şirketi (Doğalgaz, üretim lisansı, 25 yıl), Kocaeli-Gebze V (Kimya) Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği (OSB dağıtım lisansı, 49 lisansı), Ekodaş Elektrik İthalat İhracat ve Toptan Satış A.Ş. (toptan satış lisansı, 20 yıl), Enerji 2023 İnşaat Elektrik Üretim Tic. A.Ş. (Delice-1 HES, üretim lisansı, 49 yıl), Jeoden Elektrik Üretim İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Jeoden JES, üretim lisansı), Sibelres Elektrik Üretim A.Ş. (Sibelres RES, üretim lisansı, 49 yıl).”

Öte yandan EPDK, Doğal Gaz Piyasası Lisans Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde Anadolu Grup Doğalgaz İthalat ve İhracat AŞ’ye 10 yıllık ithalatı lisansı (spot LNG), Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde Aytemiz Akaryakıt Dağıtım Anonim Şirketine 15 yıllık iletim lisansı, Öz Baday Petrol Ürünleri Madencilik İnşaat Nakliye Tarım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Estooil Petrol Tarım Ürünleri Madeni Yağ Üretimi Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine de birer yıllık madeni yağ lisansı verdi.

Kurul, Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ’nin otoprodüktör lisansı, Darenhes Elektrik Üretimi AŞ, Gün Enerji Üretim Sanayi İthalat İhracat ve Ticaret Limited Şirketi ve Molu Enerji Üretim AŞ’nin HES üretim lisansları ile Get Oil Enerji Anonim Şirketinin dağıtım lisansını sona erdirdi.