Ana Sayfa Haberler

Haberler

Haberler

JMO: Dicle Nehri yatağında ‘tampon bölge’ oluşturulsun

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Dicle Barajı’nın kapağının kopmasına yönelik yazılı açıklama yaptı. JMO açıklamada “Dicle Nehri yatağında ‘tampon bölge’ oluşturulsun” dedi.

Munzur’daki HES projeleri İdare Mahkemesi’nce iptal edildi

Tunceli yöre halkının HES’lere karşı açtığı davalar sonuç almaya devam ediyor. Son olarak Ankara 3. İdare Mahkemesi, Dersim’deki Munzur Vadisi Milli Parkı üzerinde yapımı planlanan 4...

Zonguldak’ta HES’in neden olduğu balık ölümleriyle ilgili para cezası

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde bulunan Çayaltı Hidroelektrik Santrali barajında yıllık bakımlar nedeniyle balık ölümlerine sebep olan firmaya 50 bin 614 liralık para cezası kesildi. Aynı firmaya daha önce de aynı nedenle 24 bin 307 lira cezası kesilmişti.

IKBY’de baraj çöktü

Irak’ın büyük bir bölümünü günlerdir etkisi altına alan sağanak yağış, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Duhok kentinde bir barajın çökmesine neden oldu. Selde iki kişi de hayatını kaybetti.

Pülümür’deki HES projesi yörenin içme sularına zarar verecek

Pülümür İlçesi’nde Karasu (Fırat) üzerinde yapılması planlanan HES projesine tepki gösteren Avukat Barış Yıldırım, projenin gerçekleştirilmesiyle yöredeki içme sularının zarar göreceğini dile getirdi.

Turnasuyu HES nedeniyle kuruyor

Ordu’da yer alan Turnasuyu Irmağı, suyun bir miktarının Hidroelektrik Santral (HES) projesi kapsamında tünellerle başka bir vadideki Melet Irmağı'na aktarılması sonucu kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Vadide yapımı planlanan üç HES için aynı projenin uygulanacak olması derenin tamamına yakını için kuruma endişesi yarattı. Hukuk mücadelesi yürüten çevreciler, projelerin iptal edilmesini istiyor.

Şavşat’ta mahkemenin kararı HES inşaatı bittikten sonra geldi

Artvin’in Şavşat ilçesinde inşaatı tamamlanan Susuz HES’e ilişkin mahkeme bölgede yaşayan yurttaşların lehine bir karar verdi. Danıştay, 28 kişinin temyiz başvurusu üzerine, Susuz HES’in yapımına geçit veren yerel mahkeme kararını bozdu.

Bilirkişi Çekerek Irmağı’nda suyun azaldığını tespit etti

Çekerek Irmağı üzerinde yapımı süren HES'lere karşı yöre halkının açtığı dava sürüyor. Son olarak davada baraja dair yapılan bilirkişi keşfi raporu hazırlandı ve mahkemeye gönderildi. Rapor ÇED dosyasındaki eksikliklere dikkat çekiyor ve HES'lerin yaratacağı çevresel, kültürel ve sosyal sorunların altı çiziyor.

Danıştay kararına rağmen Hasankeyf’te taşıma işlemleri sürüyor

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde 12 yıl önce Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Ilısu Barajı ve hidroelektrik santrali (HES) sebebiyle yapılan tarihi eserlerin taşınması çalışmalarının ihalesi iki gün önce Danıştay tarafından alınan bir kararla iptal edildi. Ancak ihalenin iptaline rağmen çalışmalar sürüyor.

Alaköprü Barajı ve HES projesi yöre halkı için kâbusa dönüştü

Anamur İlçesinde KKTC’ye su temin etmek için yapılan ve AKP Hükümeti tarafından “Asrın Projesi” olarak tanıtımı yapılan Alaköprü Barajı'nın aşırı kirlilik nedeniyle çevresine ölüm ve hastalık saçması meclis gündemine taşındı.