Ağaoğlu Hes İçin Çinlilerle Ortak Oldu

Kaynak: Milliyet, 12 Mart 2012
Kısa bir süre önce Mersin ve Bandırma’daki rüzgar enerji santrallerinde 21 MW’lık kapasite artışı yaparak 147 MW’lık güce ulaşan Ağaoğlu, Amasya’da kuracağı 21.5 MW kapasiteli Umutlu hidroelektrik santrali için Çinli Zhejiang Orient şirketi ile anlaşma imzaladı.

Santral yılda 75 milyon kWh elektrik üretecek ve 55 milyon TL’lik yatırımla gerçekleşmiş olacak. 1.5 yılda tamamlanması planlanan santral yılda 45 bin ton karbon emisyonunu önleyecek. Ağaoğlu yenilenebilir enerjiye 3 yıl içinde 2.5 milyar TL yatırım yaparak 1.250 MW’lık portföye ulaşmayı hedefliyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Temiz enerji yatırımlarımıza 2012 itibarıyla ivme kazandırmayı hedeflemiştik. Bu doğrultuda, faal olan iki rüzgar santralimizde geçen hafta 21 MW kapasite artışı için Vestas ile anlaşma imzaladık ve hemen ardından bu kez Çinli Zhejiang Orient ile hidroelektrik santrali için anlaştık. Türkiye’nin cari açığının yarısından fazlasını enerji ithalatı oluşturuyor. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulması için özel sektörün enerji yatırımlarını artırması gerekiyor. Ağaoğlu olarak bu konuda üzerimize düşeni süratle gerçekleştirmek istiyoruz. Bunu da milli enerji kaynaklarımıza yönelerek gerçekleştiriyoruz. Ağaoğlu olarak rüzgarda 600 MW, hidroelektrik santrallerinde 200 MW, termikte 450 MW hedefimizi 2015 yılında yakalamış olacağız. Bu yatırımlarla yılda 5 milyar kWh elektrik enerjisi üretiyor olacağız” dedi.