CHP’li Canalioğlu’dan HES sorusu

Kaynak: Mynet Haber, 9 Haziran 2012
CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, TBMM Başkanlığı’na, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

ANKARA (ANKA)-CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, “Mahkeme sonuçlanmadan, HES’lerin yapılması için orantısız güç ile birlikte, vatandaşlarımızın baskı altına alınması ne derece doğrudur?” diye sordu.

Trabzon’un Çaykara ilçesinden geçen ve Of’tan Karadeniz’e dökülen Solaklı Deresi üzerinde Karaçam beldesi yakınlarında yapılması planlanan hidroelektrik santrallere (HES) karşı çıkan yöre sakinleri ile santrali yapacak firmanın işçileri arasında arbede çıktığının basında yer aldığını ifade eden Canalioğlu, “Solaklı Vadisi, toplam 36 HES projesi ile ülke genelinde en fazla HES projesi planlanan vadilerden birisidir. Büyükdere ve Dumlu Deresi üzerinde kurulması planlanan Derebaşı HES projesi için daha önce köylüler, Trabzon idare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması ve iptal istemiyle dava açmıştı. Dava sürecinde mahkeme, bölgede bilirkişi incelemesi yapılmasına ve söz konusu istemin bilirkişi incelemesi ve keşif sonrasında değerlendirilmesi yönünde karar vermişti” dedi. Canalioğlu, şu sorulara yanıt aradı:

“Mahkeme sonuçlanmadan, HES’lerin yapılması için orantısız güç ile birlikte, vatandaşlarımızın baskı altına alınması ne derece doğrudur?

Hukuk Devleti anlayışı içerisinde bölgemizde yapılacak toplumsal işler ile ilgili vatandaşlarımızla bir araya gelinip düşünceleri alınmış mıdır?”

ANKA