Garaj İstanbul’da HES Horonu

garaj-istanbul-da-hes-horonuKaynak: haberler.com, 22 Şubat 2013
HES karşıtlarını, tüm doğaseverleri İstanbul Beyoğlu’ndaki Garaj İstanbul’da 23 Şubat Cumartesi saat 21:00’de vereceği konsere davet eden Birben, tüm sanatçıları Karadeniz halkının yürüttüğü mücadeleye destek vermeye çağırdı.

Bulutların Gözyaşı isimli albümünü Karadeniz’in derelerinde yapılmaya çalışılan hidroelektrik santrallerine (HES) karşı verilen mücadeleye adayan Gökhan Birben, Derelerin Avukatı Remzi Kazmaz’ı ziyaret etti.

Şarkılarını, bestelerini derelerin verdiği ilhamla yaptığını belirten Gökhan Birben, Fırtına Deresi başta olmak üzere bölgede kurulması planlanan hidroelektrik santralerini tek tek durduran Avukatı Remzi Kazmaz’a teşekkür etti ve şöyle dedi:

HER SANATÇI DOĞAYA KARŞI DUYARLIDIR

“Artvin – Hopa, Arhavi, Fındıklı, Fırtına Vadisi, Çayeli Senoz, Rize Güneysu, Askaros, Ambarlı ve İkizdere Vadisi ile Trabzon Solaklı Vadisi, Çaykara, Tonya Fol deresi, Giresun Keşap ve Bulancak dereleri üzerinde kurulan HES’ler halkın bu konudaki iradelerine rağmen kurulmaya devam ediyor. Bu dereler bizim her şeyimiz. Bir gün bu dereler kurursa, yok olursa buralarda insanlık göç eder. İnsanlar, hayvanlar ve vadide bu dereler sayesinde yaşam devam ediyor. Ben bütün sanatçı arkadaşlarıma sesleniyorum; bu ülke bu topraklar bu doğa bizim onu koruyalım, HES’lere geçit vermeyelim. Her sanatçı doğaya karşı duyarlıdır. Gelin birlikte sesimizi yükseltelim bu çevre – doğa katliamına seyirci kalmayalım bütün arkadaşlarımı bir sanatçı duyarlılığıyla mücadeleye çağırıyorum.”

Tarkan, Fuat Saka, VOLKAN KONAK…

HES mücadelesinde Vatandaş Mustafa’dan sonra Yurttaş Kazım’ın da davasını kazanan Derelerin Avukatı Remzi Kazmaz ise Tarkan, Fuat Saka, Volkan Konak başta olmak üzere tüm Karadenizli sanatçıları derelerine sahip çıkamaya çağırdı.

Kazmaz şöyle dedi:

“Bu ülkenin Gökhan Birben gibi duyarlı sanatçılara Vatandaş Mustafa ve Yurttaş Kazım gibi duyarlı insanlara ihtiyacı var. Başta Tarkan olmak üzere yaşadığı topraklara karşı duyarlı olan Karadenizli sanatçı dostlarımıza Derelerin Kardeşliği adına teşekkür ederim.

Hemşerim de olan Tarkan’ın özellikle son günlerde köyünde yapılan bu doğa katliamına karşı sesini yükseltmesini istiyoruz ve kendisini seviyoruz.

Dün bizimle beraber horon tepen değerli sanatçı kardeşlerimizin bazıları horondan ayrılarak sahibinin sesi olmayı tercih ederken bazı sanatçılarımızda sessiz kalmayı tercih ediyor.

Yine çok sevdiğimiz Volkan Konak ve Fuat Saka kardeşlerimizin, kendi köylerinde yaşanan ve bir insanlık suçu olan HES’lere dur demek için bu mücadeleye katılmalarını istiyorum.

Gökhan Birben arkadaşımızın konserinde bütün çevreci dostlarımızla birlikte horon oynayacağız ve hep bir ağızdan ‘HES’lere hayır dereler özgür akacak” diyeceğiz.”