HES Rize’ye pislik saçıyor

Rize2Kaynak: Akşam, 26 Mart 2013
Rize’nin Güneysu İlçesi’ndeki Katarahte Deresi’nin yüzeyi beyaz bir maddeyle kaplandı, çevreye kötü koku yayıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, bölgede inceleme başlattı.
Rize’nin Güneysu İlçesi’ndeki Katarahte Deresi’nin yüzeyi beyaz bir maddeyle kaplandı, çevreye kötü koku yayıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, bölgede inceleme başlattı. Güneysu’nun Asmalı Irmak Köyü’nden geçen Katarahte Deresi’nin yüzeyinin yer yer beyaz lekelerle kaplanması ve çevreye kötü kokular yayılması üzerine yöre sakinleri jandarmayı arayarak durumu bildirdi. Bölgeye gelen jandarma ekipleri, dere çevresinde beyaz lekelerle kaplanan göletlere yaklaşılmasına izin vermedi, olayı belgelemek için de kamerayla çekim yaptı.

YÖRE HALKI TEPKİLİ

Olayın haber verilmesi üzerine bölgeye gelen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de inceleme başlattı, numuneler aldı. Yöre sakinleri ise su yüzeyindeki beyaz örtünün Katarahte Deresi üzerinde yapımı süren hidroelektrik santral inşaatının tribün sahasından sonra başladığını belirterek, santral sahasından dereye atık maddelerin bırakıldığını ileri sürdü. Köylülerden Hüsnü Kapot, 2HES sahasından sonra kirlilik başlıyor. Oradan dereye atık maddeler bırakıldığını düşünüyoruz. Yeter artık. Biz temiz çevre istiyoruz. Yediğimiz içtiğimiz her şey katkılı. Bari derelerimiz temiz kalsın2 diyerek tepkisini dile getirdi.