Macera olsun diye yaylayı delik deşik ettiler!

delmeceyaylasiKaynak: Açık Gazete, Yusuf Yavuz, 28 Nisan 2013
Yalova’nın Çınarcık ve Armutlu ilçeleri sınırlarında bulunan Delmece Yaylası devlet eliyle delik deşik edildi. Bölgenin su rezervi olarak gösterilen ve bir çok bitkiye ev sahipliği yapan yayla turizm yatırımına açılacak.

Bölgedeki yatırımların da çerçevesini belirleyecek uygulama planının çalışmalarının devam ederken, çim kayağından futbol kampına, bungalov’da otoparka kadar bir çok tesisin kurulması gündemde. Vali Esengül Civelek projenin doğa sevgisini arttıracağını öne sürerken, Yalovalı çevreciler ise endişeli.

YAYLANIN SUYUNU KANAL AÇIP TAHLİYE ETTİLER

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce hazırlanan ‘Delmece Yaylası Tabiat Parkı Gelişme Planı’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca onaylandığı belirtilirken, uygulama planı çalışmaları ise sürüyor. Yalova Tema Vakfı Gönüllüsü ve Yalova Platformu Üyesi Mehmet Karaahmetoğlu’nun verdiği bilgilere göre, Delmece Yaylası’nda geçtiğimiz yıl “yaylanın gitgide çoraklaştığı, yaylada su birikmesi olduğu” gerekçesiyle devlet eliyle açılan kanallarla yaylada ilkbaharda toplanan suların tahliye edildiği belirtiliyor. Ancak bölgenin yüzlerce yıldır sulak alan olma özelliği taşıdığının kanıtı olarak gösterilen ‘Göl Soğanı’ (Leucojum aestium) bitkisi, bu tahribattan fazlasıyla nasibini alırken bölge ayrıca çok sayıda endemik bitki türüne de ev sahipliği yapıyor.

DELMECE YAYLASI DELİK DEŞİK EDİLDİ

Delmece Yaylasını delik deşik eden kanalların yeterince araştırma yapılmadan açıldığını öne süren Karaahmetoğlu, göl soğanının yanısıra orkide, sarıçiğdem ve sonbahar çiğdemi gibi bitki türlerini barındıran bölgede açılan drenaj kanalların ekolojik yapıyı derinden etkileyeceği uyarısında bulunuyor. Açılan kanallar nedeniyle yok edilen derelerdeki balıkların da yok edildiğine işaret eden Karaahmetoğlu, Delmece Yaylasının adeta bir hafriyat alanına dönüştüğünü belirterek, “üstü toprak yığınlarıyla örtülen bitkiler ölüyor. Yığınlar dağıtılıp yüzeye serilirse daha fazla zarar verilmiş olacak. Suyu çekilen yaylada yeşil görüntüsü maalesef eski fotoğraflarda kaldı” dedi.

TEMİZ SU İÇİN TEK BİR AĞAÇ BİLE ÇOK ÖNEMLİ

Armutlu yarımadasının çatısında bulunan yaylaların, yüzey suyunun toprağa karışmasına yardım ederek yer altı sularını beslediğine değinen Karaahmetoğlu, özellikle Karlık Yaylası’nın kışın tamamen su altında kalarak bir göl manzarası oluşturduğunu dile getirdi. Delmece Yaylasının da bir bölümünün bir buçuk yıl öncesine kadar eriyen kar sularının altında kaldığı bilgisini veren Karaahmetoğlu, “Esenköy’den Teşvikiye’ye hatta Ortaburun’a kadar kadar uzanan bölgedeki su kaynakları buradaki derelerden ve oranlardan besleniyor. Yalova ve çevresinin 30- 40 yıl sonra ihtiyaç duyacağı temiz ve kullanılabilir su miktarı düşünülürse ormanlarınızdaki tek bir ağacın ve her bir su gözesinin önemi çok daha iyi anlaşılır” diye konuştu.

YALOVA VALİSİ CİVELEK VE AKP MİLLETVEKİLİ ÇOŞKUN YAYLAYI GESDİ

Öte yandan Yalova Valisi Esengül Civelek, AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun ve yetkililerle birlikte Delmece Yaylasına bir inceleme gezisi düzenledi. Vali Civelek, bölgede uygulamaya konulacak projede, bungalov konaklama tesisi, günübirlik kullanım alanı, çadırlı kamp alanı ve tur güzergahı ile gözetleme kulelerinin yer alacağını belirtirken ayrıca giriş kontrol noktası, tanıtım birimi ve otopark yapılmasının planlandığını dile getirdi.

VALİ CİVELEK: ‘PROJE MACERA İHTİYACINI KARŞILAYIP, DOĞA SEVGİSİNİ ARTTIRACAK’

Yalova’nın eko turizmine kazandırılması planlanan projenin, vatandaşları stresli kent yaşamında uzaklaştırarak doğa ile baş başa, hoşça vakit geçirerek dinlenme ve macera ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Vali Civelek, bu kapsamda çevre köylerde yaşayanlara ekoturizm eğitimi verilerek çevre bilincinin oluşturulacağını söyledi. Vali Civelek, doğa sevgisini arttıracağını öne sürdüğü projenin, yöre insanına istihdam yaratarak aile bütçelerine katkı sağlayacağını, bölgesel kalkınmaya ve kentin sosyo-ekonomik-kültürel gelişimine hizmet edeceği görüşünü savundu.

Tamamı 2B statüsünde bulunan ve 400 dönümlük alana yayılan Delmece Yaylası’nda halen 60 ahşap, 20 de kagir yapı bulunduğu belirtilirken bölgede uygulanacak projenin risk altındaki ekolojik yapıyı büyük ölçüde tahrip edeceğinden endişe ediliyor.