Bingöl’e 618 MW’lık, 1 milyar TL’ye malolacak HES geliyor

bingolehesÇözüm süreciyle beraber, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya girişimcilerin ilgisinin arttığı bir gerçek. Ancak bu durum bölge halkını sadece refah ve kalkınmayla değil, doğal kaynakların talanı ve ekosistemlerin geri dönülmez seviyede yıkıma uğraması gibi Türkiye gerçekleriyle de tanıştıracak.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, bölgeye 1 milyar TL’lik yeni HES yatırımı yapılması söz konusu. Bu yatırımlar için teşvik planları oluşturuldu ve Ekonomi Bakanlığı fonların özel sermayeye dağıtılması için harekete geçti. Bölgedeki enerji yatırımlarıyla bilinen Kalehan Enerji, Bingöl’de 1 milyar liralik yeni enerji yatırımı için geçen ocak ayında teşvikten yararlandı. Gazetenin Ekonomi Bakanlığı’na dayandırdığı bilgiye göre Kalehan Enerji, yabancı bir ortakla yapacağı yatırım kapsamında gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnasindan faydalanacak. Kalehan Enerji’nin Bingöl’de yapacağı HES yatırımı 618 MW gücünde olacak. Bölgede teşviklerden yararlanan en büyük yatırımlardan birisi sayılan Bingöl’deki HES’in toplamı 1 milyar 50 milyon liraya ulaşacak. Yıl içinde teşvikten faydalanan en büyük sabit sermaye yatırımı olduğu bildirilen Kalehan Enerji Üretim ve Ticaret AŞ’nin Bingöl’deki komple yeni yatırımının ithal makine teçhizat tutarı ise 172 milyon 655 bin dolar oldu. Ekonomi Bakanlığı, yeni teşvik sisteminin tanıtılması için ABD, Singapur, Japonya, Avustralya ve İngiltere gibi 24 ülkede 100’den fazla şehirde çalışmaları da tamamladı. Ülkelerde görevli ticaret müşavirleri yabancı yatırımcılarla bir araya gelerek, yeni teşvik sistemiyle getirilen fırsatları anlattı.

Avusturyalı ortakla yapıyor

Yüzde 50 hissesi Özaltin İnşaat’ın elinde olan Kalehan Enerji’nin Bingöl ve Elazığ’da HES yatırımları var. Kalehan’ın yatırımını Avusturyalı bir ortakla yapacağı öğrenildi. 2012’nin ilk 5 ayında uluslararası şirketler 39 adet yeni yatırım için teşvik alırken, bu yılın aynı döneminde sayı 46’ya yükseldi.