HES direnişçileri Ahmetler’de buluştu!

ahmetler-HES- bulusmasiKaynak: Tarafsız Haber, 2 Aralık 2013
Mersin’den Muğla’ya kadar HES mücadelesi yürüten temsilciler, Ahmetler köylülerinin direnişine destek için biraraya geldi. Burada gerçekleştirilen toplantıdan birlikte mücadele etme kararı çıktı.(Yusuf Yavuz) Su stresi çeken ülkeler arasında gösterilen Türkiye’nin en önemli su havzalarını barındıran Toroslar’ın vadileri bir aydır HES direnişi yürüten Manavgat’ın Ahmetler köyünde bir araya geldi. Mersin’den Muğla’ya kadar HES mücadelesi yürüten vadi temsilcileri Ahmetler köylülerinin direnişine destek verirken burada gerçekleştirilen toplantıdan birlikte mücadele etme kararı çıktı.

Toroslar’ın iki yakası Ahmetler’de biraraya geldi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir aydır HES direnişi yürüten Ahmetler köylülerine destek vermek için bir araya gelen Tosorlar’ın vadi temsilcileri köylülerle deneyimlerini de paylaşarak bundan sonra ortak mücadele etme kararı aldılar.

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köyünden Ahmet Öztürk, Manavgat Değirmenözü köyünden İsa ve Mutlu Silcan, Kemer Kuzdere Gönüllüleri’nden Şafak Okdemir ve Erdal Elginöz, Kumluca Alakır Vadisi’nden Mehmet Başar, Fethiye Saklıkent Koruma Platformu’ndan Avukat Bora Sarıca ile Kayadibi köyü Muhtarı Gürhan Karasel’in yanısıra Gazipaşa ve Gündoğmuş ilçelerinden temsilciler Ahmetler köylülerinin direnişine destek ziyaretinde bulundu.

Vadi temsilcilerinin Ahmetler Kanyonu girişindeki direniş çadırını ziyaretlerinin ardından köy muhtarlığına ait salonda gerçekleştirilen toplantıda, sinevizyon gösterileri eşliğinde Muğla’dan Mersin’e kadar HES mücadelelerinden örnekler aktarıldı. Toplantıda, sularını vermemek için Yuvarlakçay’da aylarca nöbet tutarak HES şirketinin projeden vazgeçmesini sağlayan Muğla Köyceğiz’e bağlı Beyobası beldesinin yanısıra Finike Gökbük ve Kaş Kemer köylülerinin destek mesajları da Ahmetlerlilere ilettildi.

‘Mücadele edenler kazanır’

Tarsus Boğazpınar köyü temsilcisi Ahmet Öztürk, burada yaptığı konuşmada köylerinde HES projesine karşı başlattıkları mücadele ile birlikte köylülerin bağlarının daha da güçlendiğini belirterek, unutulmaya yüz tutan gelenek ve kültürlerinin yeniden canlandığına işaret etti. Köy yaşamının değerini yeniden anladıklarını dile getiren Öztürk, “yöredeki yaşama can veren Karasu’yun elimizden gitmesi halinde geleceğimizi de kaybedeceğimizi biliyoruz. Daha önce çeşitli vaatlerle köylüler ikna edilerek Kadıncık Vadisi’nde bir HES yapılmıştı, ancak ikincisine asla izin vermeyeceğiz. Boğazpınar köylüleri olarak, ‘Mücadele edenler her zaman kazanamazlar, ancak kazananlar daima mücadele edenlerdir’ sözünü şiar edindik” diye konuştu.

Saklıkent’in ibretlik HES mücadelesi

Saklıkent Koruma Platformu adına konuşan Avukat Bora Sarıca ise Türkiye’de HES’ler konusunda yaşanan acıların her yerde aynı olduğuna işaret ederek, Saklıkent’te yapılmak istenen HES’e karşı yaptıkları mücadeleden örnekler verdi. Ahmetler köylülerinin mücadelesinin Saklıkent’in de mücadelesi olduğunun altını çizen Sarıca’nın ardından söz alan Saklıkent Kayadibi köyü muhtarı Gürhan Karasel de HES’e engel olmak için yaşanan süreçte bölgedeki bütün köy muhtarları ve belde belediye başkanlarının birlikte hareket ettiklerini ve karşılaştıkları bürokratik engellemeleri birlikte aştıklarını dile getirdi. Muhtar Karasel’in ibretlik anekdotlarla sürdürdüğü konuşmasını köylüler büyük bir ilgiyle dinledi.

Hayvanlar HES kanalında telef oldu

Kumluca Alakır Vadisinden gelen Karacaören Derneği Başkanı Mehmet Başar da, HES’lerin bütün acı sonuçlarını çok yakından yaşadıklarını anlattı. Alakır’da dördü tamamlanmış sekiz adet HES projesi bulunduğunun altını çizen Başar, üretime geçen bir HES’in verdiği geri dönülmez zararlar verdiğini belirterek, “HES’in ardından vadideki kuyular kurudu. Nehir boyunca tarımla geçinen köylülerin hayatları altüst oldu. Hayvanlar su kanallarına düşerek telef oldu, çevredeki ağaçların kurudu” diye konuştu.

‘Direnen köylülerin hepsi cennetlik’

Ahmetler’deki HES karşıtı direnişin bütün Türkiye’deki mücadelelere örnek olduğunu söyleyen Başar, “Ahmetler köylülerinin Kabe’ye gitmelerine gerek yok. Bu direnişi gösteren Ahmetlerlilerin hepsi de cennetlik” diye konuştu.

Toplantıda söz alan Kemer’de Beydağları Olimpos Milli Parkı sınırlarındaki Kesme Boğazı’nda yapılması planlanan HES için yasal mücadele veren Kuzdere Gönüllüleri’nden Erdal Elginöz, Ahmetler köyündeki buluşmanın, Torosların dört bir yanında mücadelelerini sürdüren yalnız vadilerin seslerini birlikte duyurabilmeleri için bir kıvılcım olabilmesini dilediklerini belirterek, “doğusundan batısına bütün Toroslardaki küçük dereler kurtulana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Direnişleriyle destan yazan Ahmetler köylülerinin meşru mücadelesinin mutlaka başarıya ulaşacağına inanıyoruz” görüşünü dile getirdi.

Ahmetler sözcüsü: Dayanışma devam etmeli

Ahmetler Köyü Sözcüsü Mustafa Koç, vadi temsilcilerinin ziyaretlerinden memnun olduklarını belirterek, aktarılan deneyimlerden çok yararlanıp bilgilendiklerini dile getirdi. Koç, kendilerine güç ve moral veren bu dayanışmanın devam etmesini dilediklerini söyledi.

Buluşmadan memnun olduklarını dile getiren Ahmetler köylüleri, 24 saat nöbet turatak sürdürdükleri HES mücadelesini kazanmaları durumunda Türkiye’nin neresinde olursa olsun HES mağduru olan köylere giderek yardımcı olmak istediklerini belirttiler. Ahmetler’den bir genç ise HES mücadelesi sayesinde köyde yıllardır süren küslüklerin bittiğini ve kardeşlik ortamının oluştuğunu belirterek “artık herkes benim kardeşim” dedi.