800 milyon liralık yolsuzluk iddiası

800milyonliralikyolsuzlukiddiasiKaynak: Objektif Haber, 26 Ocak 2014
CHP Bingöl İl Başkanı Mustafa Kurban, Bingöl’de Murat Nehri üzerinde yapılmakta olan 4 adet hidroelektrik santralinden dolayı devletin 800 milyon lira zarara uğratıldığını ifade etti.

Mustafa Kurban, partisinin aday tanıtımında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Ülkede çok ciddi bir şekilde yolsuzluk ve hırsızlık dosyaları kol geziyor” diyen Kurban, “Her gün bir ilden yeni haberler çıkıyor ama biz Bingöllü olarak bu tedbiri daha önce almıştık. Cumhuriyet Halk Partisi il örgütü olarak 6. Ayda yani bu haziran ayında Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak 800 trilyonluk bir yolsuzluğu ihbar etmiştik. Aradan 6 ay geçtiği halde henüz Cumhuriyet Savcılığı’ndan bir cevap alamadık.” dedi.

Konunun mahkemeye intikal ettiği için pek fazla açıklama yapmak istemediğini belirten Kurban, “Murat Nehri üzerinde 4 tane baraj yapılması isteniyor HES dediğimiz yap-işlet-devret modeli ile bu çok doğal bir işlemdir. Bunu alan firma buradan geçen demiryolu hattını değiştirmek zorundadır. Çünkü HES barajlarının lisans kayıtın da o güzergahtan geçen bütün emlaklar, devlet yatırımları, özel şahıs yatırımları barajı alan firma tarafından karşılanır. Bu EPDK lisansının gereğidir. Ama bizim gördüğümüz bu Murat vadisinde 4 baraj Kale 1, Kale 2, Beyhan 1, Beyhan 2 barajlar üzerinde 4 tane baraj yapılıyor ve bu 4 barajın işgal ettiği Demiryolu güzergahı ne yazık ki devlete yükleniyor. Bu da yetmiyormuş gibi bu barajları alan firmalara davetiye usulü ile veriliyor. Yani kısacası arkadaşlar özetlersek Palu’dan Muş’a giden Demiryolu’nun bedeli 800 trilyon (eski parayla) para devlet tarafından bu firmalara hediye edilmiş. Biz bunu için Cumhuriyet Savcılığına başvurduk, bunun sonuçlarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bingöl-Genç-Diyarbakır sınırında yapılan 30 metre genişliğinde 30 kilometrelik yolun ihale bedelinin 46 milyon lira olduğunu belirten Kurban, “Bu çok makul bir fiyattır. Bu firma şuan yapıyor burayı. Diyarbakır-Bingöl karayolunu yapan firma 30 metre genişliğindeki yolu 46 milyon liraya yapıp teslim edecektir. Aynı şekilde bu yoldan ayrılan Yayla-Servi köy yolu 15 metre genişliğindedir. 25 kilometre uzunluğundadır. Bu yola verilen fiyat ne olsa iyidir. 73 milyon yani eski hesapla 73 trilyon bu köy yoluna verilen paradır.” dedi.

Yapılan 2 ihale için orantı kurduklarını belirten Kurban, “Diyarbakır karayolu standartlarında bu yol yapıldığı zaman Diyarbakır karayolu 1 buçuk milyon liraya yapılıyor. Servi yolu 5 buçuk milyon liraya yapılıyor. Arada 4 milyon gibi kilometrede korkunç bir rakam var arkadaşlar. Bu açıkça ülkenin soyulmasıdır. Ülkenin talan edilmesidir. Kamuoyunda bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Artık böyle geçiştirerek paralel devlettir, cemaattir, efendim uydurma sahneler yaratıp hırsızları kimse korumasın açık bir şekilde alenen ortadadır bu.” şeklinde konuştu.

Kurban, yaptığı açıklamalardan sonra CHP Bingöl merkez ve ilçe belediyelerinin başkan adaylarını açıkladı. Bingöl Belediyesi adayı Zeynel Abidin Bakır, Yayladere ilçesi Belediye Başkan adayı Sabri Akyürek, Kığı ilçesi Belediye Başkan adayı Yılmaz Gündüz, Yedisu ilçesi Belediye Başkan adayı Akif Açıker, Sancak Beldesi Belediye Başkan adayı ise Hüseyin Batüge oldu.

CİHAN