Binlerce balık öldü, HES şirketi yenilerini gönderdi

salarha-deresinde-balik-olumleriKaynak: Haberler3, 15 Şubat 2014

Rize’de geçen yıl binlerce alabalığın ölümüne neden olduğu iddiasıyla gündeme gelen hidroelektrik santrali şirketi köylülere dereye bırakılmak üzere 10 bin kırmızı benekli alabalık yavrusu gönderdi. Salarha Vadisi Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Toptan, HES’lerin vadiye verdiği zararlara dikkat çekti, “Vefa borcu 10 bin alabalıkla ödenmez” dedi.Geçen yıl Güneysu ile Salarha Dereleri üzerindeki bir alabalık çiftliğinde, aralarında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi’nin deney balıklarının da yer aldığı toplu balık ölümleri yaşandı. Balık ölümlerine, dere üzerinde yapımı süren Çalık Enerji Şirketi’ne ait HES projesi kapsamında dere kenarına yapılan istinat duvarlarının inşasında kullanılan çimentoya katılan bir kimyasal madde sızıntısının yol açtığı ileri sürüldü.

Çalık Enerji Şirketi’nin, Dörtyol ve Camidağı köylerinde Salarha Deresi ve yan kollarına bırakılmak üzere köylülere gönderdiği 10 bin kırmızı benekli alabalık, Dörtyol Köyü Muhtarı Hasan Nuri Sadıkoğlu ve Salarha Vadisi Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Toptan tarafından bugün teslim alındı.

“VEFA BORCU 10 BİN ALABALIKLA ÖDENMEZ”

Dörtyol Köyü Muhtarı Hasan Nuri Sadıkoğlu, HES projesi nedeniyle derelerde canlı yaşamın tahrip olduğunu belirterek, HES firmasının gönderdiği 10 bin yavru alabalığı sevinçle dereye bıraktıklarını söyledi. Salarha Vadisi Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Toptan da, HES projeleri nedeniyle derelerdeki canlı yaşamın zarar gördüğünü belirterek şöyle konuştu:

“HES’lerin su tutmaya başlamasıyla bazı çevresel sorunlar ortaya çıktı. Ülkemizde elbette enerjiye ihtiyaç var. Ancak bu HES projeleri en pratik ve en ucuz yöntemlerle yapıldı. Bu projeler daha modern ve çevreye zarar vermeden yapılabilirdi. Maalesef çevreye en zarar veren projeler seçildi. HES’lere özünde karşı değiliz ama yapılan yanlışa karşıyız. Bölgede yerleşim alanlarının çokluğu ve sanayi tesisleri, derelerin kirlenmesine neden oluyor. Bölge halkı olarak atık su isale hattı yapılmasını istiyoruz. Bu projelere HES firmaları da destek vermeli. Bu vefa borcu 10 bin alabalıkla ödenmez.”