HES’e gelince rüzgâr gibi

HES planlarıKaynak: Taraf, 3 Haziran 2014
Soma faciasından sonra iş güvenliği konusunda somut adım atmayan hükümet, enerjisini Hidroelektrik Santrallerine (HES) harcıyor. Bakanlar Kurulu, sadece son 10 gün içinde HES ve Rüzgâr Enerjisi Santralleri (RES) yapımı için 55 ayrı yerde “Acele kamulaştırma kararı” aldı. Kararlar Resmî Gazete’de yayımlandı. Buna göre hükümet, bir günde ortalama 5,5 acele kamulaştırma kararına imza atmış oldu.
Bakanlar Kurulu, 22 Mayıs’tan başlayarak sonuncusu 31 Mayıs’ta olmak üzere çoğunluğu HES ve RES yapımına yönelik 55 ayrı acele kamulaştırma kararı aldı ve bunları beş ayrı tarihli Resmî Gazete’de yayımladı. Çeşme’den Artvin’e, Siirt’ten Ordu’ya Soma’dan Malatya’ya, Ardahan’dan Hatay’a kadar birçok ildeki acele kamulaştırma kararlarının çoğunluğu HES, sayıca daha az kısmı ise RES yapımı için alındı.

10 GÜNDE KAMULAŞTIRMA

Buna göre; 22 Mayıs’ta bu amaçla yedi acele kamulaştırma kararı veren Bakanlar Kurulu, 23 Mayıs tarihli Resmî Gazete’de de 12 ayrı acele kamulaştırma kararına imza attı. Ancak, hükümet bununla da yetinmedi. Aynı gün yayımlanan mükerrer Resmî Gazete’de ilave olarak 21 acele kamulaştırma kararı daha yayımlandı. Böylece 23 Mayıs’ta HES’ler için alınan acele kamulaştırma kararı sayısı 33’e yükseldi. Acele kamulaştırma kararları, hızını izleyen günlerde de kesmedi. 24 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de bu kez 10 ayrı ildeki HES veya RES’ler için acele kamulaştırma kararları yer aldı. 31 Mayıs tarihinde de hükümetin HES enerjisinin sürdüğü görüldü. Son olarak hükümetin altı ayrı acele kamulaştırma kararı da 31 Mayıs tarihli Resmî Gazete yoluyla ilan edildi.

GÜNDE ORTALAMA 5,5 KAMULAŞTIRMA

Buna göre, hükümetin 22 Mayıs’tan başlayarak geçen 10 günlük sürede HES ve RES’ler için yaptığı acele kamulaştırma karar sayısı toplamı 55’e yükselirken, bir günlük ortalama acele kamulaştırma sayısı da 5.5 olarak hesaplandı. Bu arada, Bakanlar Kurulu, 22 Mayıs’tan sonraki süre içinde HES veya RES yapımı dışında Enerji iletim hattı projeleri, Doğalgaz kombine çevrim santrali, havaalanı pist uzunluğunun artırılması nedenleriyle de bazı acele kamulaştırma kararları verdi. Aynı sürede hükümet bazı yerleri kentsel dönüşüm alanı ilan eden kimi yeni kararlara da imza attı.