İstanbul SOS veriyor

istanbul_sos_veriyor_istanbulda_kuraklik_endisesiKaynak: Elaziğhaber, 11 Temmuz 2014
İstanbul cuma günü yazın en sıcak gününü yaşadı. Nem oranının arttığı İstanbul’da su kesintileri de başladı. Böyle giderse 62 gün sonra İstanbul susuz kalacak iddiaları ağızdan ağıza yayılıyor. İstanbul kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya. İstanbullularda kuraklık endişesi başladı. İstanbul için kuraklık önlemleri alındı mı, İstanbul kuraklık sorununun altından nasıl kalkacak? Yetkililerin yaptıkları açıklamalara göre, 2014 yılındaki yağışlar, 2008’in ardından en düşük seviyede gerçekleşti. Şehrin su ihtiyacını karşıladığı barajlarda su seviyesinin gözle görülür oranda düştüğü açıklandı. 2009’da yüzde 85, 2010’da yüzde 70 olan doluluk oranlarının 2011’de yüzde 53’e gerilediği, yağışlarınsa son 50 yılın ortalamasının da altında olduğu belirtiliyor. İstanbul’da zaten bir kuraklığın olduğunu vurgulayan iklimbilimci Prof. Mikdat Kadıoğlu “Bu durum New York’ta yaşansa kuraklıkla mücadele planı devreye sokulurdu” açıklamasını yapıyor. Radikal’e konuşan İSKİ yetkilileri ise yağışların süreceğine, ayrıca Melen suyuna güveniyor: “Melen sisteminin 1. kısmını devreye aldık. Su tüketimi 2012’de artacak. Biz de önlem olarak yeni su kaynağı geliştiriyoruz. Melen-2 devam ediyor. 2040’a kadar İstanbul’a su temin edebileceğiz. Bunun yanında vatandaştan beklentimiz tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesi. Bu değişmez ve su tüketimi artarsa kurum olarak zorlanırız.’’

Kadıoğlu ise, Melen sisteminin kuraklığa çözüm olmasının mümkün olmadığını şu sözlerle dile getiriyor: “Önceden kuraklık lokal oluyordu. Şimdi iklim değişikliğinden dolayı bölgesel olmaya başladı. Melen’de de kuraklık olunca ne yapacaklar? Şu anda meteorolojik ve ekolojik kuraklık var. Bundan sonraki kuraklık tarımsal kuraklık olacaktır. Şu anki durumun New York’ta olması halinde kuraklıkla mücadele planı devreye sokulurdu. Biz ise Türkiye’de kuraklık var mı yok mu diye tartışmaya giriyoruz. Türkiye’de bütün afetlerle mücadele Melen suyu örneğinde olduğu gibi yapısal önlemlere gidiyor. Yapılması gereken şehirlerin su havzası kapasitelerine göre planlanması.”

KORKUNÇ KEHANET!
İngiltere Meteoroloji Dairesi’nin raporuna göre Türkiye 2100 yılında susuz kalabilir. Durban’daki iklim zirvesinde açıklanan raporda Türkiye 1960’dan bu yana sürekli ısınan 24 ülke arasında yer aldı. Isınma bu şekliyle devam ederse, tüm Akdeniz ve Ortadoğu’yla birlikte Türkiye’de de yağış miktarları düşecek, özellikle güneyde azalma yüzde 20’lere çıkacak, Türkiye’nin tahıl üretimi ciddi miktarda düşecek. İklim değişikliğinin Türkiye’deki bir etkisi de 21. yüzyılda, ırmak taşmasıyla oluşan sel felaketlerinin azalması olacak. İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri (İSKİ) Genel Müdürlüğü, İstanbul’da dün yaklaşık 3 milyon metreküp su harcandığını açıkladı. 10 Temmuz’da bir önceki güne göre fazladan 90 bin metreküp su harcandığını belirten İSKİ, bu rakamın İstanbul’a fazladan 604 bin kişinin gelerek su tüketmesine eşdeğer olduğunu açıkladı. İSKİ’nin verilerine göre İstanbul barajlarında doluluk oranı % 21,68. Daha açık bir ifadeyle bütün İstanbul barajlarındaki mevcut su miktarı 188 milyon metreküp. Yeni İstanbullular, sularını dünkü gibi kullanmaya devam ederse ve bu arada kentte ciddi bir yağış olmazsa İstanbul’un toplam 62 günlük suyu kaldı.

Radikal’in haberine göre İSKİ, yaşanan bu olumsuzluğa rağmen kentte herhangi bir tasarruf tedbiri uygulamıyor. Günlük verileri twitter hesabından yayınlayan kurum, “Bugün tasarruf ettiğimiz su, Yarın musluklarımızdan akacak” sloganıyla İstanbulluları tasarruf etmeye davet etse de, artarak devam eden su kullanımını kısıtlamak ve tasarrufu teşvik etmek için herhangi bir kampanya yürütmüyor.