HES için savaş hukuku uygulamasını yargı erteledi

1543373402557Kaynak: Evrensel

Artvin’in Arhavi ilçesi kent merkezinde MNG Holding tarafından yapımına başlanan HES projesine ilişkin alınan acele kamulaştırma kararına karşı dava açan yöre halkına yargıdan sevindirici haber geldi. Arazilerine el koyma işlemi başlatılan Arhavililer, işlemin durdurulması için Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesine başvurdu. Mahkeme ise Danıştay’da devam eden iptal davası sonuçlanıncaya kadar el koyma işlemlerinin durdurulmasına karar verdi. Maden, HES ve benzeri projelerde uygulanan acele kamulaştırma kararı, geçmişte yalnızca ülke savunmasını gerektiren koşullarda alınabiliyordu.

MAHALLE ORTASINA HES YAPIMINA İZİN VERİLDİ

Artvin’in Arhavi ilçesinde yöre halkının direnişine rağmen yapımına başlanan HES projesine karşı başlatılan hukuk mücadelesinde yöre halkı önemli bir kazanım elde etti. Arhavi kent merkezinde HES yapılabilmesinin önünü açmak için, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan toplam 12 parsel tarım arazisi, nazım imar planında yapılan değişiklikle ‘konut dışı kentsel çalışma’ alanına dönüştürüldü. Ardından da Bakanlar Kurulu kararıyla söz konusu parseller için acele kamulaştırma kararı alındı. Bunun üzerine söz konusu araziler için ‘el koyma’ işlemleri başlatıldı. Ancak Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan Yaşar Abay, Kamil Özdemir, Atilla Küçükkaya, Afet Kambur, Elmas Sarı ve Osman Nuri Kambur adlı yurttaşlar, yalnızca savaş koşullarında ve ülke savunması için alınabilen acele kamulaştırma kararının iptali istemiyle Danıştayda dava açtı.

MAHKEME ACELE EL KOYMA İŞLEMİNİ ERTELEDİ

Danıştay 6. Dairesinde açılan dava sürerken HES için acele el koyma işlemlerinin başlatılması ise yöre halkının tepkisini çekti. Arhavi Doğa Koruma Platformunca yapılan açıklamada, Danıştayda açılan davadan haberdar olmayan MNG firmasının yurttaşlara ait arazilere el konulabilmesi için Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açarak keşif yaptırdığı belirtildi. Keşiften haberdar olan yurttaşlar ellerindeki belgelerle mahkemeye başvurarak, konuyla ilgili dava sürerken el koyma işleminin yapılmaması gerektiğini bildirdiler. Mahkeme, Danıştayda devam eden dava sonuçlanıncaya kadar acele el koyma işlemlerinin bekletilmesine ve 16 Eylül tarihinde yeni bir duruşma yapılmasına karar verdi.

‘HES İÇİN SAVAŞ HUKUKU UYGULANMASINI KINIYORUZ’

Arhavi Doğa Koruma Platformunun konuyla ilgili açıklamasında, Danıştayın enerji ve maden üretimi gibi konularda Bakanlar Kurulunca alınan acele kamulaştırma kararlarını, ‘Bu tür işlerde kamulaştırmanın aceleliliği bulunmadığı’ gerekçesiyle iptal ettiği anımsatılarak, “Hükümet, ısrarla yargının iptal ettiği kararların bir benzerini bir başka proje için almaya devam ederek hukuk tanımaz tavrında ısrar ediyor. HES inşaatı için savaş hukuku uygulanmasını kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.