Burası İstanbul’a su taşıyan havza

burasi-istanbul-a-su-tasiyan-havza-4783508İçme suyu havzası olarak belirlenen Melen’in Gürcü Çiftliği mevkisi çöplük haline gelirken, 14 milyon 160 bin kişinin yaşadığı İstanbul’un içme suyunu karşılayan Melen çayı havzasının durumu tehlikeyi gözler önüne seriyor.

Çöplüğe dönen içme suyu havzasında eski fotoğraflar, ev eşyaları hatta gelin çiçeğinden eski mobilyalara kadar birçok atık bulunuyor. Üç köyün kullanım alanına giren havzayı görenlerin içleri parçalanırken havzaya sahip çıkılmadığı gözlerden kaçmıyor. İçme suyu havzasını belirten tabelaların bile okunmadığı havzada çevre katliamı yaşanıyor.

Vatandaşlar kendi çabalarıyla temizlemeye çalışmalarına rağmen duyarsız vatandaşların havzayı çöplüğe çevirdiklerini belirten Gürcü Çiftlik köyü sakinlerinden Recep Güler, yetkililerden yardım istedi. Bölgenin temiz olmasını istediğini anlatan Güler, şöyle konuştu:

“Her sene bunun mücadelesini veriyorum gene de beceremiyorum. Bana düşmanlık yapan bile var. Muhtarlara tembih ettim döktürmeyin diye ama gene de döküyorlar. Köyüme gelmekten bile nefret etmeye başladım, gelmek istemiyorum. Hoş bir görüntü değil. Yetkililer ne yaparlarsa yapsın ben yapamadım. Çöplüğün içinden hayvanlar su içiyor. Ne balık kaldı ne kurbağa kaldı. Çoğunlukla pat patla getiriyorlar. İl Sağlık Müdürlüğüne gittim yetki biz de değil dediler. Ben temizletmiştim ama ertesi gün tekrar çöp döküyorlar.”

Kaynak: Milliyet