Melih Gökçek hakkında suç duyurusu

melih-gokceke-suc-duyurusuKaynak: CNN, 2 Ekim 2014

Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği (Tüvik-Der) üyesi bir grup, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve bazı ilçe belediye başkanları hakkında, “Ankaralılara sağlığa aykırı su içirmek ve kullandırmak” yoluyla halk sağlığını tehlikeye attıkları ve görevi ihmal ettikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde toplanan grup adına açıklama yapan Tüvik-Der Genel Başkan Ali Çetin, “Temel gereksinimlerin karşılanması hakkı ve içilebilir temiz su bulma, tüketicilerin evrensel ve temel haklarıdır. Yetkililerin de görevidir” dedi.

Kızılırmak suyunun zehirli olduğunun resmi ve özel tüm kurumlar tarafından bilindiğini öne süren Çetin, şunları söyledi:
“İlçe belediyelerinin de suyu sağlıksızdır. DSİ Bölge Müdürlüğünün Kızılırmak suyu ile tarla bile sulanamayacağını söylediği su aylardır Ankaralılara verilmektedir. Görevini yapmayan, Ankaralıyı her gün zehirli su içme ve kullanmaya mecbur ederek zehirleyen Gökçek ve diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da yaptığı açıklamada, “Hangi sorunu konuşursak konuşalım Ankara’nın tek bir sorunu vardır, o da Melih Gökçek sorunudur. İşte bizler de sivil toplum örgütleriyle odalarıyla Ankara’nın bu en temel sorunuyla baş etmeye devam edeceğiz” dedi.

“YATIRIM YAPIYOR”
Gökçek’in, devletten ve kamuoyundan Kızılırmak suyu verildiğini sakladığını savunun Nazlıaka, şunları kaydetti:

“Kendisi ağzını musluğa koyup Ankara’nın şebeke suyu temiz derken ortaya çıktı ki damacana şirketlerine yatırım yapıyor. Şu anda Ankara’da 10 damacana şirketinin 4’ünü satın almış, diğer 3’ü ile de pazarlık halinde. Biz bu süreci de takip edeceğiz. Ey Gökçek, madem Ankara’nın suyu bu kadar temizdi o zaman damacana sektörüne neden yatırım yapıyorsun Damacana sektörünü neden ele geçirmeye çalışıyorsun Öncelikle ASKİ’nin akreditasyonunun ivedilikle iptal edilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, yaptığı açıklamayla Ankara’nın suyunun kirli olduğunu çok net bir şekilde ifade etmiştir. Gökçek, bu belgeyi yok etmeye çalıştı, bizlerin de bu belgeye ulaştığı için gizleyememiştir. Önümüzdeki günlerde farklı belgelerle açıklama yapacağız.”

Gökçek’in olaya kişiselleştirip, şahsına yönelik saldırılarda bulunduğunu belirten Nazlıaka, “Bu saldırıları yargıya taşıdım, taşımaya da devam edeceğim” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise suyun yaşam hakkı olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımıza kirli ve zehirli suyun içirilmesine göz yummak insan hakkının ihlalidir” dedi.

SUÇ DUYURUSU
Suç duyurusu dilekçesinde Melih Gökçek’in 20 yılı aşkın bir süredir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı kaydedildikten sonra, “Bu 20 yıllık tecrübesine rağmen halk sağlığını, güvenliğini tehdit edecek iş ve işlemlere imza atmakta faaliyetler gerçekleştirmektedir. Diğer şüpheliler ise kendilerine yüklenmiş sorumluluk ve görevleri ihmal ederek kamu sağlığını ciddi şekilde tehlikeye düşürmektedir” denildi.

Şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın başlatılarak eylemlerine uyan suçlardan ötürü haklarında kamu davası açılması talep edilen dilekçede, TCK’daki “Görevi ihmal”, “kamu sağlığına dair suçlar ” ve “görevi kötüye kullanmak” suçlarını işlediği savunuldu.