Balıkesir Belediye Başkanı: 60 mahallede vatandaşlar arsenikli su içiyor

balıkesir-beledye-başkanı-26-kasım-2014Kaynak: IMC

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur Balıkesir’in kırsal kesiminde yer alan 60 mahallede vatandaşların arsenikli su içtiğini, pek çok mahallede de nitrit ve nitratlı su kullanıldığını açıkladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur Balıkesir’in kırsal kesiminde yer alan 60 mahallede vatandaşların arsenikli su içtiğini söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Kurulu Kasım ayı toplantısında konuşan Belediye Başkanı Uğur, Balıkesir’deki pek çok mahallenin içme suyunun sağlıksız olduğunu ve her ilçe ve kırsal mahalleye arıtma tesisi yapmak istediklerini belirtti.

“Bütün ilçelerin arıtma tesisi olsun istiyoruz. Şu anda 890 kırsal mahalle var. Bu 890 kırsal mahallenin hiçbirinin arıtması yok. Hepsi dere deşarj. İçme suları arsenikli olan var, nitratlı olan var, nitritli olan var.
“Bütün ilçelerin su analizlerini de yaptırıyoruz. Arsenik anlamında sıkıntılar var. Arsenikle ilgili yedi mahallemize arıtma tesisi yapıyoruz. Yedi mahallenin arıtma tesisi 2 milyon TL tutuyor. Baktığımız zaman Balıkesir’de 60 mahallede arsenikli su var. Kırsal mahallelerimizdeki insanlarda sağlıklı su içmeli.”