Tunceli “Munzur Hes’lere Kurban Edilmeye Çalışılıyor”

tunceli-munzur-hes-lere-kurban-ediliyorKaynak: Haberler.com, 14 Aralık 2014

Tunceli Munzur Vadisi’nde incelemelerde bulunan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Munzur Çayı’nın Hes’lere kurban edilmeye çalışıldığını söyledi.Tunceli’ye gelerek bir dizi incelemelerde bulunan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Munzur Vadisi Halbori Gözeleri’nde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, yardımcısı Nurhayat Altun, Ovacık İlçe Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çevreci vatandaşlar katıldı.

Halbori Gözeleri’nde basın açıklamasını okuyan Baran Bozoğlu. Munzur Milli Parkı’nda birçok Hes projesinin hukuksuzca gerçekleştirilmeye çalışıldığını ifade ederek, şöyle dedi:”Birinci derece doğal SİT alanı olması için çalışmalar yapılan Munzur, Hes’lere kurban edilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin gelecekte Munzur vadisinde üretilecek elektriğe ihtiyacı yok. Türkiyedeki elektrik tüketim seviyeleri enerji verimliliği çalışmalarıyla yüzde 25 oranında azaltılabilmektedir. Devlet ilk kez bir milli parkta üstün kamu yararı mantığı ile Hes yapmak istiyor. Bu son derece yanlıştır. Munzur vadisinin 1’nici derece SİT alanı ilan edilmesi gerekiyor. Munzur’a yapılması planlanan Konaktepe Hes’ine dair Danıştay tarafından lisans iptal kararı verilmiş ve ÇED sürecini işletme zorunluluğu getirilmiştir. Açılan davalar sonucunda Çevre Ve Orman Bakanlığı ısmarlama rapor ile Munzur’da yapılacak Hes’lerin üstün kamu yararı kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Üstün kamu yararı kavramı çevre sorunlarının oluşmasını engelleyebilecek bilimsel alt yapısı olan bir karar değildir. Munzur üzerinde bin 518 çeşit bitkinin bulunduğu, 55’nin vadiye özgü olduğu bilinmektedir. Elazığ Müze Müdürlüğü 2001 yılında hazırladığı raporda bu alanın 1’nci Derece Doğal Sit alanı ilan edilmesi yönünde görüş belirtmiştir. Havza’daki doğal yaşamın, insan yaşamının sürdürülmesi için bir zorunluluktur.”

“DEVLET Hes’LERLE DERSİM’DEN İNTİKAM ALIYOR”

Daha sonra konuşan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul ise devletin Munzur’u bilinçli şekilde yok etmeye çalıştığını belirterek, “Milyonlarca yıldır doğa burada kendi seyrinde özgürce akıyor. Burada yüzlerce canlı türü yaşıyor ve hiç bir müdahele olmadan bu yaşam alanını kullanıyorlar. Burada yüzlerce bitki türü var. Kapitalist sömürü düzeni bütün bunları yok ederek, burayı bir rant alanına evirmeyi planlanıyor. Devlet günü kurtarmayı ve talanı esas alan politikalarla Hes projeleri yaparak doğamızı yok etmeye çalışıyor. Devlet baraj ve Hes projelerini uygulamaya sokarak bir anlamda Dersim halkından siyasi olarak intikam almak istiyor. Bu son derece tehlikeli bir yaklaşımdır. Biz Munzur’a hiçbir Hes’in yapılmaması için bütün haklarımızı kullanacağız. Dersim halkı Munzur’da Hes’lere asla geçit vermeyecektir”diye konuştu.