Mahkeme elektrik kesintilerini durdurdu

dedaş

Kaynak: Milliyet

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine mahkeme, elektrik kesintilerine karşı yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Diyarbakır’da bugün de gergin dakikalar vardı. Bu kez DİSKİ, DEDAŞ hizmet binasının önünü kazdı. DEDAŞ Genel Müdürü’nün evindeki su sayacı da kayıp kaçak kontrolü için kesildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, “Bu kenti haksız ve hukuksuz bir şekilde susuz bırakanlara, bu şehri dar ederiz” dedi.

DEDAŞ’tan yapılan açıklamada ise DİSKİ’nin kendilerine 90 milyon lira borcu olduğu belirtildi.

Diyarbakır’da DEDAŞ ile DİSKİ arasındaki elektrik savaşında bu akşam üzerine sıcak bir gelişme yaşandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine mahkeme, elektrik kesintilerine karşı yürütmeyi durdurma kararı verdi.

GÜN BOYU TANSİYON ÇOK YÜKSEKTİ… İŞTE YAŞANANLAR

Diyarbakır merkez ve ilçelerine içme suyu sağlayan pompa istasyonlarındaki enerjiyi, borçtan dolayı kesen DEDAŞ ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasındaki, ’su ve elektrik kesintisi’ kavgası sürdü. DİSKİ, dün DEDAŞ’ın kent merkezinde bulunan 4 binasındaki su sayaçlarını kontrol amacı ile söküp bu binaları susuz bırakırken, bugün de DEDAŞ ana hizmet binasının girişine kanal kazdı. Kanal kazısı nedeniyle araçlar DEDAŞ’ın binasına giremezken, DİSKİ çok sayıda iş makinesini binanın girişine konuşlandırdı. Polis, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet şube ekipleri ile DEDAŞ’ın girişinde önlem aldı.

GENEL MÜDÜRÜN DE SUYU KESİLDİ

DİSKİ ekipleri, DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel’in evindeki su sayacını kayıp kaçak kontrolü için söktü. Sökülen su sayacının yerini mühürleyen ekipler, DİSKİ’de incelemesi yapılan su sayacını yeniden taktı.
KIŞANAK: AÇIKÇA PROVOKASYON

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, bugün DBP, DTK ve kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle birlikte belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Kışanak, iki gündür kentte büyük bir gerilim yaşandığını, şehir merkezi ve ilçelere içme suyu pompalayan bütün istasyonlardaki enerjinin yargı kararı olmadan kesildiğini belirterek, “İki gündür yaşanan kesintiler nedeniyle yurttaşlarımız mağdur edilmiştir. Ortada yasalar, hukuk, mevzuat ve yargı var. Yargı yolu takip edilebilir. 1.5 milyonluk kenti susuz bırakmak açıkça provokasyondur. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu eşkıyalıktır, hukuk tanımamazlıktır. Gidip yasal yollarla alacaklarını alabilirler, halkı susuz bırakamazlar” dedi.
“ATIK TESİSİ 2 SAAT ÇALIŞMAZSA KİMSE DİCLE’Yİ KURTARAMAZ”

Atık su tesisinin elektriğinin bile kesildiğini söyleyen Kışanak, “Atık su tesisinin çalışmasını engellemek bu kentte ihanettir. Atık su tesisi 2 saat çalışmaz ise Dicle Nehri’ni kimse kurtaramaz” dedi.

SORUN GEÇMİŞTE BİRİKEN BORÇLAR

Kışanak, halkın susuz kalmaması için bütün tedbirleri alacaklarını belirterek, “Biz DEDAŞ’a 2014 yılında 28 milyon ödeme yapmışız. Sorun geçmişte birikmiş borçlardır. Hakları olmayan parayı bizden istiyorlar. İhtilaflı 45 abonenin durumu vardır. 125 abone ile ilgili onlarla anlaşarak protokol imzaladık ve protokolün altında ihtilaflı olan abonelerin sorunu çözülene kadar ödeme yapılmayacak diye bunu imza altına aldık. Yeni genel müdür eski müdürün imzasını tanımıyorum diyor. Eğer onlar şu şehirde pervasızca halkı susuz bırakıyorsa biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

“BU ŞEHRİ ONLARA DAR EDERİZ”

Kışanak, bir gazetecinin DİSKİ’nin DEDAŞ’ın önüne kanal kazması ile ilgili sorusu üzerine, “Bu konuda hiç bir kaçamak cevap vermeyeceğim. Eğer onlar bu şehre su veren ana pompa istasyonunun trafosunu sökmeye cesaret edecek kadar pervasızlar ise ben de gider onların kaçak sularını mühürletirim. Kaçak kanalizasyonlarının önünde kazı yaparak kapatırım. Bir milyon insana içme suyu verdiğimiz ana pompa istasyonunun trafosunu sökmek istediler dün gece, trafodan parça söktüler. DEDAŞ’ın yasalara aykırı çalışması varsa durdururuz, suyu kaçak kullanıyorsa kesiriz, kanalizasyonu kaçak bağlamış ise kapatırız. Hiç kaçamak cevap vermiyorum, bu kadar açık ve net cevap veriyorum. Bu şehri onlara dar ederiz.

DEDAŞ: 6 İLDE 260 MİLYON LİRA BORÇ VAR

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) Genel Müdürü Murat Karagüzel ise dün Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne (DİSKİ) ait atık su arıtma tesisinin elektriğinin kesilmesini ilişkin, “DİSKİ’ye ait 45 abonenin elektriğini borcundan dolayı kestik ancak kesinti yapılan yerlerin çoğunda usulsüz şekilde elektrik bağlandı” demişti.

DİSKİ’nin kendilerine yaklaşık 90 milyon lira borcu bulunduğunu vurgulayan Karagüzel şöyle konuşmuştu: “Arıtma tesislerinin borcu olmadığı iddia ediliyor. Arıtma tesislerine ait iki aboneleri var. 28016 nolu abonenin sadece 49 milyon lira borcu bulunuyor. DİSKİ’ye ait 45 abonenin elektriğini borcundan dolayı kestik ancak kesinti yapılan yerlerin çoğunda usulsüz şekilde elektrik bağlandı. Dört hizmet binamızın suları kesildi, işletmelerimiz mühürlendi. ‘Sayaç kontrolü yapıyoruz’ diyerek sayaçlarımızı alıp götürdüler. Belediyelerin 6 ilde 260 milyon lira elektrik borcu var.