Tekirdağ’daki şebeke suyundan zehirlenme iddiası

icme_suyuna_zehirKaynak:Al Jazeera

Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürü Hacı Bayram Zengin , vatandaşlarda görülen zehirlenme belirtileri sonrasında alınan su örneklerinin bazılarında bakteriye rastlandığını söyledi.

Zengin, müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında, Süleymanpaşa ilçesinde 5 Şubat’tan bu yana ishal, bulantı ve kusma vaka sayılarında artış yaşandığını anımsattı.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak vaka artışının saptandığı günden itibaren gerekli incelemeyi başlattıklarını belirten Zengin, şöyle konuştu:

“Yapılan incelemelerde vakaların görülme hızının Gündoğdu, Turgut, Bahçelievler ve Hürriyet mahallelerinde diğer ilçe merkezi mahallelerinden yüksek olduğu saptandı. Gündoğdu, Turgut ve Hürriyet mahallelerinden alınan su örneklerinde, koliform bakteri ve E.coli (koli basili) üreyen örnekler saptanmış. İlçenin diğer kısımlarından alınan numunelerde üreme olmamıştır. İncelemede ayrıca bakiye klorların bu noktalarda sıfır olduğunu öğrendik. Eldeki bulgular rahatsızlıkların, o bölgede kullanılan sudan kaynaklandığı kanaatini güçlendiriyor.”

Zengin, olay sonrasında, insanlardan alınan numunelerin de Ankara Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları Daire Başkanlığına gönderildiğini ancak incelemelerin henüz sonuçlanmadığını vurguladı.

Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğünün, olayın başlangıcından bu yana gerekli tetkik ve analizleri yaptığını aktaran Zengin, vaka sayılarını normal eğilimine döndürmek için başta Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) olmak üzere tüm kurumlarla işbirliği yapıldığını kaydetti.