Tarihi çeşmeler su bekliyor

tarihi-cesmelerKaynak:Milliyet, 22 Haziran 2015
Bursa gibi ünvanı ‘Sudan İbaret’ olan tarihi bir şehirde asırlık Çeşmelerin kuru kalması vatandaşları üzüyor.
Milyonlarca dolarlık yatırımlar ve Bursa Büyükşehir Belediyesine para aktaran Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ)’nin tarihi çeşmelere olan ilgisizliği özellikle o çeşmelerde hatırası olan insanları çileden çıkartıyor.

Doğanbey’de kentsel dönüşüme rağmen 3 asırdır ayakta olan Daye Hatun cami yanındaki tarihi çeşme kuru halde bir bürokratın su bağlama talimatını bekliyor. Temenyeri’nde Hüsamettin Tekke’nin yanında halen ayakta olup restorasyonu bekleyen çeşme ile Nalbantoğlu Meydanı’nında muslukları çalındığı için akmayan meydan çeşmesine BUSKİ’nin neden alakasız kaldığı merak konusu oldu.

Bursa’da genellikle ilçe belediyelerinin ilgilendiği meydan ve mahalle çeşmeleri bir taraftan inşa edilirken, diğer taraftan tarihi özellikte çeşmelerin terk edilmesi, vatandaşlara garip geliyor.

Nalbantoğlu sakinlerinden Rıdvan Beker, hem asırlık çeşmelerin, hemde çok eski olan meydan çeşmelerinin bakım ve temizliğinin de BUSKİ tarafından yürütülmesini istiyor. Nalbantoğlu Katlı otoparkına giden yolda Eser Kirazlı iş merkezi önündeki 7 kurnalı meydan çeşmesinin aylardır susuz olduğuna dikkat çeken Rıdvan Beker, Kent Estetiği Şube Müdürlüğü kuran Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin çeşmelerle alakalı BUSKİ’yi direk görevlendirip, insanların susuzluğunu gidermesini istedi. Bursa’da su çeşmeden içilir sloganı ile bilbordlarda Reklam veren Büyükşehir Belediyesi’nin en ufak mahalle çeşmesini de çalışır vaziyette tutması gerektiğin işaret eden Beker, BUSKİ bürokratlarının yeterli ilgiyi ve hassasiyeti göstermesini istedi. Şehrin büyümesine karşılık yeni gelişen mahallelerde meydan ve büyük anıt çeşmeler inşa edilmesi gerektiğini anlatan Rıdvan Beker, bu vizyonda olmayan yöneticilerin emekli edilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.