ABD’de su krizi büyüyor: Detroit’te su kesintileri

Detroit su hakkı eylemiMichigan eyaletine bağlı Flint şehrinde başlayan su krizi ABD’de giderek artan bir su krizine doğru evriliyor. Flint’in içme suyu kaynaklarının değiştirilerek su hizmetlerine ayrılan bütçeden tasarruf edilmeye çalışılması borularda kullanılan kurşun maddesinin içme sularına karışmasına neden olmuştu. Bu durum 2014-2015 yıllarında birçok ciddi hastalık ve ölümlere yol açmıştı.

Flint’te başlayan su krizi tüm ülkede içme sularının güvenilirliğini tartışma konusu haline getirmişti. Hem devlet kurumları hem çeşitli üniversiteler şehirlerdeki su altyapılarını ve içme suyu kalitesini inceleyen araştırmalar gerçekleştirmeye başlamıştı.

ABD’deki su krizi Flint’te yaşanan ölümlerle ülke geneline yayılsa da aslında su krizi yine Michigan eyaletinde yer alan Detroit şehrinde 2014 yılında başlamıştı. Eski bir sanayi kenti olan Detroit 1990’lardan itibaren ekonomik olarak gerilemeye başladı. Bu gerileme ABD’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Detroit’in demografik yapısını ciddi anlamda değiştirdi. Şehrin en parlak döneminde nüfusunun %55’ini beyazlar oluştururken 2010 nüfus sayımına göre beyazların oranı %10’a geriledi. Yoksulluk ve işsizlik oranları çarpıcı bir şekilde yükseldi. 2008’de başlayan ekonomik krizden de etkilenen şehir 2014’te su krizi ile anılmaya başlandı. 2014 yazında su faturalarını ödeyemeyen 18 bin civarında vatandaşının suyu belediye tarafından kesilmişti.  Birleşmiş Milletler yetkilileri su kesintilerinin insan haklarına aykırı olduğunu söylemişti. Sosyal hareketlerin de baskısı ile mahkeme kesintilere bir süre ara verilmesini ve bu süreçte kullanıcılara faturalarını ödeme imkanı verilmesini kararlaştırmıştı. ABD’de başlayan eylemler meselenin su faturasını ödeyemeyenlerin lehine çözülmüştü.

2014 Detroit su hakkı eylemleri

Bu olayın hemen ardından yaşanan Flint su krizinde yaşanan hastalık ve ölümler su hakkı tartışmalarını ülke geneline yaymışken Detroit’te bir kez daha yoksul ailelerin suları kesilmeye başlandı. Detroit belediyesi 3 Mayıs’ta 150 doların üzerinde borcu olan 20 bin evin suyunu kesme kararı aldığını duyurdu. 2014’teki su kesintilerine karşı kampanya örgütleyen Detroit Su Tugayı (Detroit Water Brigade) tekrar eylemler düzenleyerek kararı protesto ediyor.

ABD’deki su krizi ırkçılık, işsizlik ve yoksulluk gibi sosyal meseleleri birbirine bağlayan bir sorunlar kümesinin merkezinde yer alıyor. Demokratların Başkan adayı Bernie Sanders Michigan’da yaptığı toplantıda Flint halkının birçok mücadeleyi birleştirerek ortaya çıkardığı taleplere destek vermişti. Flint halkı son iki yıldır siyahlara yönelik polis saldırılarına karşı başlayan Black Lives Matter (siyahların hayatları değerlidir) hareketine atfen Flint Lives Matter (Flintlilerin hayatı değerlidir) hareketi başlatmış ve “suyumuzu temizleyin, asgari ücreti arttırın” sloganları atmıştı. Su Hakkı sitesinde yer verdiğimiz bir yazısında Brett Walton, ABD’de su hakkı meselesinin yeni bir sivil haklar hareketi olarak yükseldiğini anlatmıştı.

Kaynak: RT News