Kuzey Dakota’da 141 su savunucusu gözaltına alındı

dakotada-ikinci-kamp
Foto Rob Wilson

Kuzey ve Güney Dakota’dan geçmesi planlanan petrol boru hattına karşı hattın geçeceği alanda yerli halka ait topraklarda kurulan Sacred Stone Camp (Kutsal Stone Kampı) 22 Ekim Cumartesi günü bir kez daha yürüyüşe sahne oldu. Eylül ayından beri kampta süren direnişe ABD’nin tüm yerli halklarından ve çevre savunucularından büyük destek geliyor. Ancak boru hattını yapan şirket ve eyaletin direnişçilere karşı şiddeti de sürüyor.

Cumartesi günü boru hattını protesto etmek için çoğunluğu yerlilerden oluşan ve barışçıl bir gösteri yapan eylemcilere polis biber gazı ve coplarla müdahale ederek 141 göstericiyi gözaltına aldı. Polis müdahalesinde 1 kadın gösterici cop darbesi ile yaralandı, 2 göstericinin eşyalarına el kondu ve geri kalan göstericilere tüfek doğrultan polis 141 kişiyi gözaltına aldı. İlçede bu kadar kişiyi koyacak kapasitede hücre olmamasından dolayı göstericiler çevre ilçelere dağıtıldı.

law_enforcement_making_arrests_saturday_october_22_-_photo_by_rob_wilson_photography__lightbox
Foto Rob Wilson

 

Polis müdahalesine dair görüntüleri buradan izleyebilirsiniz.

Gözaltına alınan göstericilerden Michael Bowersox “Bu eylemde Dakota boru hattının burada, Missouri Irmağı’nda, bulunan kutsal alanları yok etmesini engellemek için yer alıyorum. Ayrıca suyu korumak için ve bu toprakların ilk halkları ile yan yana gelecek kuşaklar için bu eyleme katılıyorum.” Diye konuştu.

Bir diğer eylemci Chepa Cubias ise şunları söyledi: “Bu eyleme anneme karşı sorumluluğumu yerine getirmek için katılıyorum. Eğer annenizin vahşice saldırı altında olduğunu görürseniz hızla bedeninizi saldırganla anneniz arasına koyarsınız. Bu alan benim Lakotalı akrabalarım için kutsal olan mezarlara ait. Biz yerliler olarak temiz suyun sadece bir hak olarak görülmesinden öte suyun temiz kalmasını da sorumluluğumuz olarak anlarız. Bu nedenle bu toprakları korumak için burada bulunan toprağın sahiplerini dinlemeliyiz. Bu bizim sorumluluğumuzdur!”

Bu eylemin ertesi günü sabah erken saatlerde yerli halklar yeni bir kamp alanı daha kurdu. 1851 yılında imzalanan Ft. Laramie antlaşması ile Oceti Sakowin halkına bırakılan bölgede kamp (unceded territory) kurdu. Daha önce yürüyüş yapan göstericilere köpeklerle ve gaz bombaları ile saldırının yaşandığı bölgede ve boru hattı projesinin geçtiği hat üzerinde kurulan kamp muhtemel bir polis saldırısına karşı önlem olarak 3 yol üzerinde barikat kurdu.

Kampın koordinatörü yeni kamp alanı ile ilgili olarak şu açıklamayı paylaştı: “Bugün, Oceti Sakowin 1851 antlaşmasındaki haklarına dayanarak boru hattı projesinde geçen toprakları kamusallaştırmıştır. Burası yerli kontrolündeki topraklardır (unceded land). 1806 numaralı otoban bu kapsamda bloke edilmiştir. Bizler boru hattı projesi iptal edilene kadar bu bölgeyi işgal edecek ve burada kalmayı sürdüreceğiz. Burada şiddet içermeyen eylemler üzerine deneyim sahibi insanlara ihtiyacımız var. Biz hala şiddetsiz eylemler kullanıyoruz ve hala barışçıl bir şekilde bekliyoruz.”

dap-eylem-yeriDakota Access Boru Hattı (DAPL) projesi nedir?

3,8 milyar $ değerindeki boru hattı projesi Energy Transfer şirketi tarafından gerçekleştiriliyor. Proje ile Kuzey Dakota ile Illinois eyaletlerinin boru hatları birbirine bağlanmış olacak. Kuzey Dakota’da üretilen günlük petrol böylece güney eyaletlere iletilecek ve orada var olan boru hatları ile ihracat yapılan Meksika Körfezi’ne taşınabilecek. Boru hattı günde yaklaşık 500.000 varil petrol taşıyacak. Boru hattı başta Standing Rocks olmak üzere yerli halklara ait birçok toprak üzerinden ve kutsal kabul ettikleri sulardan ve mezarlıklardan geçiyor. Bu nedenle başını yerli halkların çektiği çevre aktivistleri direnişlerini sürdürüyorlar.

 

Kaynaklar: Sacred Stone Camp, HPR