Trabzon’da kimyasal gübreler suya mı karışıyor?

Su bütün canlılar için vazgeçilmez bir varlık. Bu nedenle suyu etkileyen her şey, insanı da, insan sağlığını da etkiliyor. Artan nüfus, sanayileşme ve tarımsal faaliyetler nedeniyle su varlıklarının baskı altında olduğunu, birçok yerde kirlenme ve su varlıklarının azalması olgusuyla karşılaştığımızı görüyoruz. Bu olgular Türkiye’de de çeşitli yerlerde yaşanıyor.

Son olarak Trabzon’un Düzköy ilçesi Çayırbağı köyünde ölümlerin çoğunluğunun kanser hastalığından kaynaklanması, bölgedeki herkesi tedirgin etmeye başladı. Hürriyet gazetesinde çıkan bir habere göre, kanserden ölenlerin fotoğrafları kahve duvarında sergileniyor. Köyde yaşayan yurttaşlar kanser teşhisi kaygısıyla hastaneye girmeye korkuyor. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen TBMM’ye konuyla ilgili verdiği önergede, köyde yapılan taramada son yıllarda yüzde 85’inin kanser vakalarından kaynaklı olan ölümlerin araştırılmasını istedi.

Çayırbağı Köyü’nün eski Muhtarı Mehmet Ali İshak, endişeli olduklarını ifade ederek, “Vatandaşlarımız ‘Eğer gidersem doktor bana kanser diyecek’ diye hastanelere bile yanaşamaz oldu. Çoluk çocuk, genç yaşlı herkes tedirgin. Köyde kanseri tetikleyen unsurlar olmalı. Biz köy halkı olarak içme suyundan şüpheleniyoruz” diyerek araştırma yapılmasını istedi. Sabahattin İshak ise “İnsanlarımız kanser taramasından geçirilmeli. Devletimizden yardım istiyoruz” dedi.

Köyde kahve işleten Suat İshak ise, kanser hastalığı sonucu ölenlerin fotoğraflarını duvara astıklarını ve manevi hatıralarını yaşattıklarını ifade ederek “Kanserden ölen gençlerimiz var. 15 yaşında, 20 yaşında bu illet hastalık yüzünden hayata veda ettiler. Kahveye kanserden ölen köylülerimizin fotoğraflarını astık. Artık duvarlarda yer kalmadı. Gelip kimse tahlil alıp da bu insanların neden kanserden öldüklerini halen daha kimse açıklayabilmiş değil” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Bir başka köylü Yeter Küçükaslan ise “Bu durumu artık kabullendik. Babam, amcam, halalarım kanserden yaşamlarını kaybettiler. Ne yapacağız bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili olarak CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen TBMM’ye bir önerge verdi. Buna göre yapılan taramada Çayırbağı köyünde son yıllarda ölümlerin yüzde 85’inin kanser vakalarından olduğu belirtiliyor ve ölümlerin araştırılması isteniyor. Pekşen, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aslında kanser Trabzon’da sadece bir köy ya da ilçe için değil, bütün il genelinde büyük bir sorun. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi, o bölgedeki içme suyu kaynaklarının kimyasal etkilere maruz kalması. Fındık, çaya verilen kimyasal gübrelerin su kaynaklarına karışması. Karadeniz bölgesinde çoğu yerlerde içme suyu kaynağı yok. Dolayısı ile kırsal alanlarda bulunan vatandaşlarımız kendi içme suyu kaynaklarını kendileri oluşturuyorlar. Temel nedenlerden bir tanesi kesinlikle bu. Çayırbağı mevkiinde yapılan taramalarda gördük ki; ölüm sebeplerinin yüzde 85’i kanser vakası. Kanser vakası sayımlarını durdurdukları için bilimsel verilere ulaşmak mümkün değil. Sadece hastaya konulan teşhislerde ve tedavi sürecinde yapılan işlemlerle bu verilere ulaşılabiliyor. Trabzon’da kanser vakaları ile ilgili yaptığımız araştırmalara göre ülke ortalamasının 6 kat üstünde olduğu görülüyor.”