Ana Sayfa Etiketler 3. Havalimanı

Etiket: 3. Havalimanı

Su Hakkı’nda İstanbul’daki mega projelerin etkilerini konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin sunduğu Su Hakkı programında bu hafta Kuzey Ormanları Savunması'ndan Hasan Ali Sarıkaya ile İstanbul'daki mega projelerin yarattığı etkileri ve 12-13 Kasım'daki Uluslararası Su Mücadeleleri Konferansı'nı konuştuk.

Su Hakkı’nda kontrolsüz büyüyen İstanbul’un tehdidi altındaki Kaynarca’yı konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı programında geçtiğimiz hafta, konuğumuz Kırklareli Pınarhisar ilçesine bağlı Kaynarca beldesi belediye başkanı Serdar Türker ile, su kaynaklarıyla ünlü beldenin, mega kent İstanbul'un sanayi atıkları ve toprak gasbı nedeniyle nasıl bir tehdit altında olduğunu konuştuk.

‘3. havalimanı buraya yapılamaz, uçaklar ne inebilir, ne kalkabilir!’

Makine Mühendisleri Odası, 3. Havalimanı projesi için “3. Havalimanı projesi doğal yaşam ortamlarının ve önemli su havzalarının yok olması ile sonuçlanacak olup proje; ekolojik ve jeolojik kriterler, zemin özellikleri, kazı ve dolgu alanları, kent bilimi ve uçuş güvenliği açısından kabul edilebilir değildir” değerlendirmesini yaptı.

3. havalimanı 70 göleti bitirdi

25 Temmuz 2014, Hürriyet, TMMOB, 3. havalimanı inşaatı nedeniyle 70 göletin denize karıştırıldığını ve 8 derenin kurutulduğunu iddia ederek, “Ciddi su krizi yaşanacak” uyarısında...

Bir mega projenin dillendirilmemiş tehditleri

“Çılgın” proje mi arıyorsunuz? Hadi biraz da, rant yerine insan için bir çılgınlık (!) yapmaya ne dersiniz? Biraz da “yeşil” ve kazasız-belasız bir çılgınlık için kafa yormaya? Çok istersek olur bence! Fıtratımızda var yani!

3’üncü Havalimanı için göl suları Karadeniz’e boşaltılıyor

İstanbul’da üçüncü havalimanı inşaatı sahasında kalan 70 gölün suyu, kanal açılarak Karadeniz’e boşaltılıyor. Uzmanlar, kuraklık nedeniyle su sorunu yaşayan İstanbul'da bu göllerdeki suyun analizleri yapıldıktan sonra yeniden kullanılabileceğini kaydetti.

3. Havalimanı İçin Yönetmelik 3. Kez Değişti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ni ilk defa 2002’de yayımlamış, 2005’te yeniden yayımlamış ve bugüne kadar yönetmelikte birçok değişiklik yapılmıştı.

Su Hakkı’nda yetkililerin kuraklıkla ilgili açıklamalarını değerlendirdik

Türkiye'yi iyice etkisi altına alan kuraklığın boyutlarını ele aldığımız bu haftaki Su Hakkı programında, kuraklıkla mücadelede yetkililerin önerdiği daha fazla irsaliye hattı ve baraj kurmak gibi su arzını arttırıcı yolların gerçekten de çözüm mü, yoksa sorunun parçası mı olduğu sorusuna yanıt aradık.

Mega Projeler kuraklığa davetiye çıkarıyor!

Kuzey Ormanları’nda 3. köprü ve bağlantı yollarının yapılması amacıyla kesilen on binlerce ağaç, son günlerde endişe verici boyutlara ulaşan kuraklığı önleme yollarımızın da teker teker kesilmesi anlamına geliyor.

Eroğlu HES’leri, Ilısu Barajı’nı ve nükleeri savundu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Zaman gazetesine verdiği röportajda HES'leri, Ilısu Barajı'nı ve nükleer enerjiyi savunarak AKP'nin 10 yılda 2,8 milyar ağaç diktiği yalanını tekrarladı.