Ana Sayfa Etiketler 3. Köprü

Etiket: 3. Köprü

3. köprü şantiyesi su altında kaldı

Beykoz'da yoğun yağış sonrası Riva Deresi taştı. Riva yolu üzerinde bulunan Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. köprü şantiye alanı su altında kaldı.

Su Hakkı’nda kontrolsüz büyüyen İstanbul’un tehdidi altındaki Kaynarca’yı konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı programında geçtiğimiz hafta, konuğumuz Kırklareli Pınarhisar ilçesine bağlı Kaynarca beldesi belediye başkanı Serdar Türker ile, su kaynaklarıyla ünlü beldenin, mega kent İstanbul'un sanayi atıkları ve toprak gasbı nedeniyle nasıl bir tehdit altında olduğunu konuştuk.

‘3. havalimanı buraya yapılamaz, uçaklar ne inebilir, ne kalkabilir!’

Makine Mühendisleri Odası, 3. Havalimanı projesi için “3. Havalimanı projesi doğal yaşam ortamlarının ve önemli su havzalarının yok olması ile sonuçlanacak olup proje; ekolojik ve jeolojik kriterler, zemin özellikleri, kazı ve dolgu alanları, kent bilimi ve uçuş güvenliği açısından kabul edilebilir değildir” değerlendirmesini yaptı.

Bir mega projenin dillendirilmemiş tehditleri

“Çılgın” proje mi arıyorsunuz? Hadi biraz da, rant yerine insan için bir çılgınlık (!) yapmaya ne dersiniz? Biraz da “yeşil” ve kazasız-belasız bir çılgınlık için kafa yormaya? Çok istersek olur bence! Fıtratımızda var yani!

Mega Projeler kuraklığa davetiye çıkarıyor!

Kuzey Ormanları’nda 3. köprü ve bağlantı yollarının yapılması amacıyla kesilen on binlerce ağaç, son günlerde endişe verici boyutlara ulaşan kuraklığı önleme yollarımızın da teker teker kesilmesi anlamına geliyor.

Eroğlu HES’leri, Ilısu Barajı’nı ve nükleeri savundu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Zaman gazetesine verdiği röportajda HES'leri, Ilısu Barajı'nı ve nükleer enerjiyi savunarak AKP'nin 10 yılda 2,8 milyar ağaç diktiği yalanını tekrarladı.

Su Hakkı’nda bu hafta Temmuz ayı gündemini değerlendirdik

Su Hakkı'nda bu hafta Gezi Parkı, Üçüncü Köprü, Büyük Atlayış (Big Jump), Alakır Nehri'ndeki HES'ler, Avrupa Vatandaş Girişimi'nin yürüttüğü Su ve Hıfzıssıhha Hakkı Kampanyası gibi Temmuz ayı gündemini oluşturan konuları Akgün İlhan ve Nuran Yuce yorumluyor.

Köprü değil, katliam projesi

Temeli 29 Mayıs 2013'te atılan Üçüncü Köprü'nün imar planlarında ve projede belirtilen yerde değil, yanlış bir güzergâhta yapılmaya başlandığı haberi geçtiğimiz haftanın gündemine bomba gibi düştü.

El deliye, biz akıllıya hasret

Kamuoyunda "Çılgın Proje" olarak bilinen "Kanal İstanbul" projesi ile ilgili Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı geçen hafta tamamlandı. YPK 5,5 milyar TL bütçeli Çılgın Proje'nin inşaatına vize verdi. Hatta Karayolları Genel Müdürlüğü, bu karar doğrultusunda, otoyol ve karayolları ile inşa edilecek köprü için proje çalışmalarına başladı bile. Görünen o ki son yıllarda milli gurur unsuru olarak pek bir benimsediğimiz "çılgınlık", hemen her mecrada belirleyici olmaya devam edecek.