Ana Sayfa Etiketler Altın madenciliği

Etiket: Altın madenciliği

Su Hakkı’nda altın madenciliğinin su varlıklarımıza yaptığı olumsuz etkileri konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’na konuk olan gazeteci Özer Akdemir, su varlıklarımızı ve toprağımızı zehirleyen, ekosistemi alt üst edip canlıları yok eden, kırsal yaşamı imkânsız hale getiren altın madenciliği faaliyetlerini anlattı.

El Salvador metal madenciliğini yasaklayan ilk ülke oldu

Orta Amerika ülkesi El Salvador doğal zenginlikleri ve çevreyi koruma amacıyla ülkede yapılan tüm metal madenciliği faaliyetlerini yasakladı. Dünyada ilk kez bir ülke metal madenciliğini tamamen durdurdu.Yaklaşık 7 milyon nüfuslu El Salvador ülkenin doğal kaynaklarını ve çevreyi korumak amacıyla önemli bir karar aldı. Ülkede altın da dahil tüm metal madenciliği yasaklandı.

İzmir’de altın madenini kapat, su krizi geliyor

İZSU'dan alınan bilgiye göre İzmir'in barajlarında su seviyesinde geçtiğimiz yıla oranla bir düşüş söz konusu. Ege Çevre Platformu Avukatı Arif Ali Cangı İzmir'in ihtiyacı olan şeyin yeni bir baraj olduğuna dikkat çekerek, Menderes Efemçukuru Köyü'nde işletilen ve Çamlı Barajı'nın yapılmasına engel olan altın madeninin kapatılması gerektiğini söyledi.

Su Hakkı’nda Cerattepe direnişini ele aldık.

Akgün ilhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'na konuk olan Yılmaz Topaloğlu Artvin Cerattepe'de yaşanan hukuksuzluğu, devletin kendi vatandaşının değil şirketlerin yanında olmasını ve Artvin halkının direnişini anlattı.

Derenin suyunu da altıncıya vermişler!

İzmir’in 20 kilometre yakınında, kente su sağlayan barajlar havzasında 4 yıldır üretime devam eden TÜPRAG altın madenine yöredeki derelerin suyunun verildiği ortaya çıktı.

Efemçukuru’ndaki kirli oyuna dikkat!

İzmir'in su havzası olan Efemçukuru yöresinde faaliyet gösteren Efemçukuru altın madeni derhal kapatılması gerekirken, daha önce mahkemenin iptal ettiği kapasite artırımı için yeniden için yeni ÇED süreci başlatılmış.