Ana Sayfa Etiketler Artvin Cerattepe

Etiket: Artvin Cerattepe

Cerattepe’yi öldürüyorlar… Maden katliama başladı

Doğa harikası Cerattepe’de maden faaliyetleri başladıktan sonra dereler kirlendi, şu ana kadar yaklaşık 2 bin 500 ağaç kesildi. Projenin atık su tesisi ise hâlâ bitirilmemiş.

Su Hakkı’nda Cerattepe direnişini ele aldık.

Akgün ilhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'na konuk olan Yılmaz Topaloğlu Artvin Cerattepe'de yaşanan hukuksuzluğu, devletin kendi vatandaşının değil şirketlerin yanında olmasını ve Artvin halkının direnişini anlattı.

Cari açık açılır, kapanır Cerattepe yarası kapanmaz

Bazı yerler vardır ki paha biçilemez, parayla ölçülemez, yeri doldurulamaz. Cerattepe öyle bir yer.O cari açık kapanır, açılır, kapanır, açılır. Ama Cerattepe gibi cennetten bir doğa parçası yerine geri konulamaz.Bunun vebalini nasıl öderiz?

‘Cerattepe ve Artvin yenilmeyecek’

Artvin'de polis ve jandarmanın coplu ve gazlı saldırısının ardından, Cengiz Holding'e ait maden şirketi Cerattepe’ye girdi, şantiye çalışmalarına başladı. Savcılık henüz açılan davalar sonuçlanmadan faaliyete başlamaya çalışan maden şirketine değil de, polis saldırısına uğrayan vatandaşlara soruşturma başlattı.

Altınsız olur, Artvin’siz olmaz!

Artvin halkı, 20 yılı aşkın süredir üzerine çöken kabustan kurtulmaya çalışıyor. Ilıman kuşak ormanlarıyla dünya üzerinde korumada öncelikli 200 ekolojik bölgeden birini ortadan kaldıracak madencilik faaliyetlerinin iptali yönünde 1990’ların başından bu yana Cerattepe’de halkın mücadelesi devam ediyor.