Ana Sayfa Etiketler Artvin

Etiket: Artvin

Cengiz Holding’e ait maden Artvin’de zehir saçtı!

Suhakki.org’u takip edenler Cengiz Holding’le ilgili önceki haberlerimizi hatırlayacaktır. İstanbul’da üçüncü havalimanı inşaatını da alan şirketlerden bir olan Cengiz Holding, AKP hükümetleri döneminde hızlı bir büyüme gösterdi ve faaliyet alanlarını çeşitlendirdi. Holding bünyesinde bulunan Eti Bakır A.Ş. 2016 yılında Bursa Uludağ’da, kentin içme suyu ihtiyacı karşılayan Nilüfer Barajı’nın hemen yakınında yer alan Ketenli Yaylası’nda maden aramak ve çıkarmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ruhsat almış ve halk sağlığı açısından oldukça riskli olabilecek bir işe kalkışmıştı. Bu kaygıları doğrular nitelikte bir gelişme Artvin’de yaşandı. Murgul Siyanüre Hayır Platformu, Cengiz Holding bünyesindeki Murgul Eti Bakır İşletmelerindeki atık havuzundan sızıntı meydana geldiğini açıkladı. Bunun ardından, Yeşil Artvin Derneği bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Su Hakkı’nda Artvin’deki sel felaketlerini konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda konuk olan İstanbul Üniversitesi Sinema Anabilim Dalı'ndan Yrd. Doç. Dr. İlkay Nişancı Artvin'de son bir sene içinde yaşana sel felaketlerini ve nedenlerini anlattı.

‘Cerattepe ve Artvin yenilmeyecek’

Artvin'de polis ve jandarmanın coplu ve gazlı saldırısının ardından, Cengiz Holding'e ait maden şirketi Cerattepe’ye girdi, şantiye çalışmalarına başladı. Savcılık henüz açılan davalar sonuçlanmadan faaliyete başlamaya çalışan maden şirketine değil de, polis saldırısına uğrayan vatandaşlara soruşturma başlattı.

Artvin’de HES saldırısı: 2 yaralı

Artvin'in Arhavi İlçesi'ndeki Kamilet Vadisi'nde yapımı süren hidroelektrik santral (HES) projesine karşı 14 gündür nöbet tutan bölge halkı, HES inşaatı çalışanlarının saldırısına uğradı. Olayda 2 kişi yaralandı, 2 kişi de gözaltına alındı.

Çoruh’un Kelepçeleri: Yusufeli Barajı

Yusufeli Barajı ve HES Projesi sözleşmesi 22 Ekim 2012'de Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile barajın inşaatını gerçekleştirecek konsorsiyumun lideri LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir tarafından imzalandı. Başbakanın doğumgününe denk getirilen temel atma töreni ise 26 Şubat 2013 tarihinde gerçekleşti.