Ana Sayfa Etiketler Büyüme

Etiket: büyüme

Mexico City sakinleri su nedeniyle polisle çatışıyor

Mexico City'nin hızlı ve çarpık büyümesi etrafındaki su varlıklarına ve San Batolo Ameyalco kasabasında yaşayan insanlar üzerinde basınç oluşturuyor. Plazalar, alışveriş merkezleri, altapı hizmetleri olmamasına rağmen verilen imar izinleri ile kontrolsüzce büyüyen şehire su yetiştirmek için etraftaki su varlıkları şehre akıtılmak isteniyor.

Kadir abinin çılgın projesi: Havaray

Kadir abi biliyoruz seninkiler gibi gösterişli değil ama bizim de bir önerimiz var, naçizane. Biz o rayı havada değil de karada rica etsek? Hem havalıyı yapan, havasızı daha kolay yapmaz mı? Ya da tersten bir denklem kurup da mı sorsak; karada yapamadığını havada nasıl yapacaksın Kadir abi?

Su Hakkı’nda Ergene Havzası’nı konuştuk

Trakya'nın Ergene Havzası, 1970'lerden bu yana dozu gittikçe artmakta olan bir sanayileşme ve kentleşme baskısı altında. İstanbul'dan ayrı düsünülemeyecek olan Ergene Havzası'nı, İğneada Longoz Ormanları'nı ve bölgeyi etkilemekte olan su kirliliğini ve nedenlerini (endüstriyel faaliyetler, taş ocakları, termik santraller vb.) Trakya aktivisti ve Thrakis Doğal Yaşam ve Kampçılık kurucu ortağı İsmail Metin anlatıyor.

Çamburnu halkının mücadelesi: Cennetteki Çöplük

Fatih Akın'ın son filmi Cennetteki Çöplük, Karadeniz'in kendine özgü yanlarını ve yerel bir çevre mücadelesi deneyimini görmek için izlemeye değer. Filmde sadece bir doğa katliamının hikâyesini değil, çok sayıda naif ve etkileyici insan manzarasını da bulacaksınız.

“Su Hakkı Anayasal Güvence Altına Alınsın!” kampanyası başladı

Su Hakkı Anayasal Güvence Altına Alınsın! kampanyası dün İstanbul'da yapılan basın toplantısıyla başladı. Basın toplantısının konuşmacıları CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, İstanbul Eski Milletvekili Ufuk Uras, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr Cengiz Aktar, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu ve Küresel Eylem Grubu aktivisti Şenol Karakaş'tı.

Kalkınma politikasının idari ve hukuki araçları çevre dostu değil

Tabiat Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasası, 2B Yasası,Nükleer santral, HES’ler için idari altyapı, Yürütmeyi Durdurma ve ÇED Muafiyeti örneklerinde görüleceği üzere kalkınma politikasının idari ve hukuki araçları çevre dostu değil.Diğer yandan kalkınmayı engelleyeceği düşüncesiyle iklim değişikliği alanında politika geliştirilmesi de erteleniyor.

Rio 2012, Sürdürülebilir Kalkınmadan “Yeşil Ekonomiye”: Garp Cephesinde yeni bir şey...

"Kapitalizimin yıkıcı mantığı sorun edilmedikçe, aç gözlülük ve sınırsız kâr hırsı her türlü insânî, toplumsal ve ekolojik kaygının önüne geçmeye devam ettikçe, geçerli zenginlik ve refah saçma anlayışı terkedilmedikçe, velhasıl kapitalist mantığın dışına çıkılmadıkça, işler sarpa sarmaya devam edecektir..." Fikret Başkaya

Büyüme saplantısı

"Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bir yumuşak karnı giderek büyüyen adalet açığıysa diğeri inşaat ağırlıklı kalkınmacı saplantı ve sonuçları. Ve bu gidişat ne siyaseten ne de iktisaden sürdürülebilir." Cengiz Aktar