Ana Sayfa Etiketler Cengiz Holding

Etiket: Cengiz Holding

Cengiz Holding’e ait maden Artvin’de zehir saçtı!

Suhakki.org’u takip edenler Cengiz Holding’le ilgili önceki haberlerimizi hatırlayacaktır. İstanbul’da üçüncü havalimanı inşaatını da alan şirketlerden bir olan Cengiz Holding, AKP hükümetleri döneminde hızlı bir büyüme gösterdi ve faaliyet alanlarını çeşitlendirdi. Holding bünyesinde bulunan Eti Bakır A.Ş. 2016 yılında Bursa Uludağ’da, kentin içme suyu ihtiyacı karşılayan Nilüfer Barajı’nın hemen yakınında yer alan Ketenli Yaylası’nda maden aramak ve çıkarmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ruhsat almış ve halk sağlığı açısından oldukça riskli olabilecek bir işe kalkışmıştı. Bu kaygıları doğrular nitelikte bir gelişme Artvin’de yaşandı. Murgul Siyanüre Hayır Platformu, Cengiz Holding bünyesindeki Murgul Eti Bakır İşletmelerindeki atık havuzundan sızıntı meydana geldiğini açıkladı. Bunun ardından, Yeşil Artvin Derneği bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Bursa’nın suları tehlike altında

Yeşili ve su varlıklarının bolluğu ile meşhur olan Bursa sanayileşme, kalkınma, kentleşme politikaları sonucu yeşilliğini de sularını da kaybediyor. Geçtiğimiz aylarda Kayapa'ya yapılması planlanan katı atık tesisine karşı mücadele eden aktivistler şimdi de Cengiz Holding'in volfram çıkarma iznine itiraz ediyor.

Cengiz Holding bu kez de Bursa’ya dadandı: İçme suları tehlike altında

AKP ile yakın ilişkileri sayesinde son yıllarda madencilik, liman, baraj ve inşaat gibi birçok alanda öne çıkan Cengiz Holding bu kez de Bursa'nın dağlarını ve içme sularını tehdit ediyor.