Ana Sayfa Etiketler Damacana

Etiket: damacana

Ambalajlı su zamlanıyor

Bu yılın başından beri gıda enflasyonunun %20’lere vardığı açıklanmışken şimdi de ambalajlı sulara zamlar gelmeye başladı.  Üstelik bu zamları sadece şirketler yapmıyor. Birer kamu kurumu olan belediyeler de zam yapma furyasına katıldılar. Kocaeli’nin Derince Belediyesi işletmecisi olduğu Çenesuyu’na önce Ocak ayında yüzde 20, şimdi ise yüzde 25 zam yaptı. Böylece bu belediyenin 7 ay içinde ambalajlı içme suyuna yaptığı zam yüzde 45 oldu. Belediyenin zam yapma gerekçesi doların ve plastik maliyetinin artışı. Ama uzun bayram tatili döneminde başka fırsatçılıklara da şahit olduk.

(Video) Prof. Dr. Murat Güvenç – İstanbul’un Su Yolları ve Çeşmeleri

19-21 Ağustos 2016 tarihlerinde Büyükada Kartal Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirdiğimiz “Yaşam İçin Su” yaz kampında Prof. Dr. Murat Güvenç'in ve Dr. Korhan Gümüş'ün konuşmacı olduğu İstanbul’un Su Yolları ve Çeşmeleri adlı bir toplantı düzenledik. Toplantıda Prof. Dr. Murat Güvenç'in İstanbul'da su sorununun geçmişi ve bugünü üzerine yaptığı kapsamlı sunumu dikkatinize sunuyoruz...

Rapor: Suyumuzdan para kazanıyorlar!

Temel bir insan hakkı olan suya, herkesin ekonomik olarak erişiminin sağlanması, toplumsal adaletin ön koşullarından biridir. Oysa "Suyumuzdan para kazanıyorlar!" raporunda irdelediğimiz Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde görülen uygulamalar suyun bir hak olarak görülmediğini ve suyu kamu hizmeti olarak gören yönetim anlayışından hızla uzaklaşıldığını gösteriyor.

Su Hakkı’nda damacana suyundaki denetim sonuçlarını ele aldık

94.9 Açık Radyo'da Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Hakkı'nda bu hafta Akgün İlhan ve Nuran Yüce, 8 Aralık 2014 tarihinde Türkiye gazetesinin haberiyle gündeme gelen Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun paylaştığı 2013 ile 2014 yılının ilk 6 ayını içeren damacana suyu inceleme ve denetim sonuçlarını ele aldı.

Su Hakkı’nda kuraklıkla ilgili son gelişmeleri değerlendirdik

Su Hakkı'nda bu hafta Akgün İlhan ve Nuran Yüce dünya, Türkiye ve İstanbul'daki kuraklıkla ilgili son gelişmeleri yorumladı.

Tahlillerde damacana su faaliyetinde bulunan 2 şirkete men

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Lefkoşa’da damacana ile satılan suların yapılan tahlilleri sonucunda iki şirketin faaliyetten men edildiğini bildirdi.

CHP’li Gök’ten “Su” Sorusu

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na, damacana su sektörünü sordu.

Tüketici Hakları Derneği: Belediyeler, halk için değil rant için yönetiliyor

Kentlerde yaşayan halkın musluklarından akan şehir şebeke suyunun başta Başkent Ankara olmak üzere birçok kentte sağlıksız ve pahalı olduğuna da işaret eden Çakar şöyle dedi: ''Musluklarında sağlıklı su akmayan Ankara ve İstanbul’da yaşayan halkın yarıdan çoğu içmek ve yemek yapmak için damacana suyu kullanmakta, musluk suyunun yanı sıra damacana suyuna da bedel ödemektedir. Damacana sularının sağlıklı olduklarını söylemek de mümkün değildir. Şehir şebeke suyuna ödenen bedel açısından kentlerde yaşayan tüketicilerin yüzde ellisinden fazlası su yoksuludur.''

Su Hakkı’nda damacana skandalındaki son durumu konuştuk (2)

Su Hakkı’nda Gıda Güvenliği Hareketi’nden Mehmet Şensoy ile geçtiğimiz yaz aylarında ortaya çıkarılan damacana sulardaki skandalı ve şu anda ciddiyetini hala koruyan durumu ele aldık.

Su Hakkı’nda damacana skandalındaki son durumu konuştuk (1)

Su Hakkı'nda bu hafta Gıda Güvenliği Hareketi'nden Mehmet Şensoy ile geçtiğimiz yaz aylarında ortaya çıkarılan damacana sulardaki skandalı ve şu anda ciddiyetini hala koruyan durumu ele aldık.