Ana Sayfa Etiketler Göller

Etiket: Göller

Eğirdir Gölü’nde ‘kuruma’ tehlikesi

Kuraklık Türkiye’nin farklı bölgelerinde gölleri tehdit ediyor. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Isparta Temsilcisi emekli akademisyen Erol Kesici Doğan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Eğirdir Gölü'nün son 10 yıl içerisinde aşırı kayıpla birlikte su seviyesinin 6-7 metreye kadar düştüğünü belirterek, "Göl kritik su seviyesinin altına inmektedir" dedi.

Kuyucuk Gölü kurudu, yaban hayvanları baraj gölüne sığındı

Doğu Anadolu'nun ilk Avrupa Seçkin Turizm Cenneti olan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti tamamen kurudu. Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve aynı zamanda Doğu Anadolu'nun yapay bir adaya sahip ilk Ramsar alanı olan gölde 230'un üzerinde kuş türü yaşıyordu. Göl kuruduğu için su kuşları bölgeyi terk ederek baraj gölüne sığınmış durumda.

Bursa’da Göller ve Balıklar Tehlikede

Bursa'daki göllerde ve derelerde toplu balık ölümleri yaşanmaya devam ediyor. Alanda yaşayan yerliler balık ölümlerinin ve çevresel felaketlerin sanayi, tarım faaliyetleri ve turizmle bağlantılı olduğuna dikkat çekiyor.

Su Hakkı’nda Türkiye’nin katledilen göllerini ele aldık

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda Türkiye'nin su kuruyan, kirlenen ve yok olan gölleri ele alındı.

Çölleşme yeni savaşlara yol açabilir

Artan tatlı su kıtlığı ve kuraklık, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak, gıda güvenliği, enerji durumu, siyasi istikrar ve barış süreçlerine tehdit oluşturuyor. Önlem alınmazsa suyun petrolden daha değerli bir hale geleceği yakın yakın gelecekte su savaşları bile yaşanabilir.

Kuraklık Sülüklügölü de vurdu

Kış mevsiminin yağışsız geçmesi nedeniyle Türkiye'de pek çok göl, nehir, baraj ve akarsu kuraklık yaşıyor. Kuraklığın vurduğu göller arasında eşsiz güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan Sülükgöl'de bulunuyor.

Kuruyan göller için uluslararası buluşma; Gölleri kurtaracağız!

Kaynak: Burdur Gazetesi, 17 Ağustos 2013 Doğa Derneği'nin 'Kuruyan göller için uluslararası buluşma' çağrısıyla Ortaasya, Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika'dan Burdur'a gelen doğacılar, aktivistler ve akademisyenler,...