Ana Sayfa Etiketler Güvenlik barajları

Etiket: güvenlik barajları

Botan Vadisi yok oluyor!

Siirt'te bulunan Botan Vadisi “Güvenlik” gerekçesiyle yapılacak olan 16 baraj nedeniyle yok olma tehdidiyle karşı karşıya.

Türkiye’nin Baraj ve HES Politikaları Bağlamında Güvenlik Barajları

Türkiye Cumhuriyeti devletinin beş yıldan bu yana 'güvenlik' amacıyla Irak sınırında barajlar inşa etmesi ve bu projeleri son aylarda tekrar hızlandırmasıyla barajların güvenlik ve siyasi boyutu daha da tartışılır hale gelmektedir.

Baydemir: “Barajlar siyasi şantaj aracı”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Hidroelektrik Santralleri (HES) ve Hakkari'de yapıldığını söylediği 7 adet güvenlik barajına tepki gösterdi. Baydemir, barajların Orta Doğu'daki halkların siyasi iradeleri üzerinde bir şantaj aracı olarak yapıldığını ileri sürdü.

Türkiye’de su hızla özelleştiriliyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, dünya ve Türkiye’deki su kaynakları, su politikaları, su ve gıda arasındaki ilişki, sorunlar ve çözüm önerilerinin ele alındığı iki günlük “Su ve Gıda Güvenliği Sempozyumu”nun, "Su Politikaları" başlıklı panelinde konuşan Özerk Barselona Üniversitesi’nden Dr. Akgün İlhan, “Türkiye’de su sorunu yönetim, ekoloji ve adalet kavramları ile doğrudan ilişkili bir mesele olup özelleştirmeden olduğu kadar ticarileşmeden de kaynaklanmaktadır” dedi.

Güvenlik barajlarına 103,5 milyon harcandı

Irak sınırında yer alan Şırnak ve Hakkari illeri arasındaki derin vadilerde yapılan sulama, enerji ve güvenlik amaçlı 7 baraja şimdiye kadar 103.5 milyon lira harcandı.

GAP ideolojik bir ambalajdır

Osman Baydemir, “ 'enerjiye ihtiyacımız var' denilerek Hasankeyf sular altında bırakacak, Hakkari ve Şırnak bölgesinde yapılan 11 sınır ve güvenlik barajlarının, enerji ve sulama amacı bulunmuyor sudan Berlin Duvarı yapılıyor, bununla nasıl kalkınacağız” dedi.

Sınırda PKK’ya karşı planlanan 2 baraj tamamlandı

Türkiye’nin Irak sınırında Şırnak’tan Hakkari’ye kadar olan kesimde Devlet su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından yapımına başlanan ve PKK’nın sızmasını engellemek için yapılan 11 barajdan 2’si tamamlandı. Şırnak sınırları içinde kalan ’Şırnak’ ve Silopi’ barajlarında yıl sonuna kadar su tututacak.