Ana Sayfa Etiketler Hasankeyf

Etiket: Hasankeyf

Hasankeyf’te 13’üncü yüzyıla ait bir ticaret merkezi bulundu

Batman'ın Ilısu Baraj Gölü altında kalacak tarihi ilçesi Hasankeyf'te baraj yapımının sonuna doğru gelinirken, tarihi eserlerin ortaya çıkarılması ve yerlerinden koparılmalarıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Son olarak Dicle Nehri kıyısında süren kazılarda 13 ve 15'inci yüzyıla ait büyük bir seramik atölyesi ile ticaret merkezi gün yüzüne çıkarıldı.

Irak: Türkiye suyun vanasını açacak

Türkiye'yi Ilısu Barajı'nda su tutarak kuraklığa ve kıtlığa yol açtığını ifade eden Irak'tan yeni açıklama geldi. Irak Meclis Başkanı Muhammed el Halbusi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Irak'a...

Baraj onları da yok edecek: Hasankeyf’te beş katlı yüzlerce yeni mağara...

İnşaatı süren Ilısu Barajı ile sular altında bırakılacak olan Hasankeyf’te yapılan kazı çalışmalarında, asırlardır bostan olarak kullanılan toprağın altında beş katlı yüzlerce yeni mağara bulundu. Baraj, henüz bulunan bu tarihi kalıntıları da yok edecek.

28 Nisan’da Hasankeyf ve Sur için yirmi ülkede eylemler yapılacak

Hasankeyf’in ve Sur'un herkese ait ortak bir miras olduğunu vurgulayan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, yapılacak eylemlere katılım çağrısında bulundu.

Su Hakkı’nda bu hafta “Suyun Ölüm Tarihi” belgeselini konuştuk

94.9 Açık Radyo'da her hafta Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Hakkı Programı'nda bu hafta Nuran Yüce, "Suyun Ölüm Tarihi" belgeselinin yönetmeni Ali Ergül ile belgeselin serüvenini, Dicle Nehri'ni ve Hasankeyf'i konuştu.

Hasankeyf’teki eserlerin taşınmasına karşı imza kampanyası

Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH) tarafından 23 Eylül’deki 2. Dünya Hasankeyf Eylem Günü vesilesiyle uluslararası bir imza kampanyası başlatıldı. Hasankeyf’i sular altında bırakılması ve tarihi eserlerin yok olmaları pahasına yerlerinden taşınmasında sorumluluk üstlenen Er-Bu İnşaat ile Hollandalı Bresser Eurasia şirketinden projeden çekilmeleri isteniyor.

Su Hakkı’nda Dünya Hasankeyf Günü vesilesiyle Hasankeyf’i ve Ilısu Barajı projesini...

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda Dünya Hasankeyf Günü vesilesiyle Hasankeyf'te ve Ilısu Barajı inşasında yaşanan gelişmeler ele alındı.

Gelin Hasankeyf’e, herkes gelsin Hasankeyf’e!

Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Hasankeyf Yaşatma Girişimi tarafından 23 Eylül'de Hasankeyf'i yıkımdan kurtarmak için bir eylem çağrısı yapıldı.

Ilısu Barajı ile Hasankeyf’in %80’i sular altında kalacak

Ilısu Barajı'nda su tutulmaya başlandıktan sonra Hasankeyf ilçesinin yüzde 80'inin sular altında kalacağı görülüyor.

Su Hakkı’nda Cerattepe’den Hasankeyf’e Türkiye’nin su varlıklarının halini konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda Cerattepe'deki madenciliği, Hasankeyf'teki baraj için patlatılan kayaları ve betonla doldurulan mağaraları, su varlıklarımızı kirleten ve yok eden faaliyetleri ele aldık.