Ana Sayfa Etiketler Hasankeyf’te yıkım

Etiket: Hasankeyf’te yıkım

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Basın Açıklaması: Ilısu Barajı Projesi İnsansızlaştırma ve Göçertme...

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi 1 Mart tarihinde "Hasankeyf boşaltılmak isteniyor -Ilısu Barajı Projesi İnsansızlaştırma ve Göçertme Projesidir!" basın açıklaması yaptı. Dükkanları sular altında kalacak "Tarihi Hasankeyf Çarşısı" esnafı ile binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kalacak. Ayrıca "Yeni Yerleşke" olarak ifade edilen yerde ne dükkanlar ne de evler  tamamlandı.

Tüm tepki ve tartışmalara rağmen Hasankeyf’teki Ilısu Barajı’nın yapımına devam ediliyor

İlusu Barajı’nın % 95’i tamamlanmış durumda. Barajın geri kalan fazları yapılırken, kayalıklar yıkılıyor ve arkeolojik bir parka taşınması planlanan 15. yüzyıldan kalma Zeynel Bey Türbesi taşınırken, Hasankeyf sular altına gömülmeyi bekliyor.

Sulara gömülecek olan Hasankeyf’te son durum: ‘Gül dalında güzeldir’

Ilısu Baraj projesinde Hasankeyf'in tarihi ve kültürel varlıklarının kurtarılması için 25 milyon euro bütçe ayrıldı. Toplam 12 tarihi varlık, tarihi ilçenin karşı tepelerine kurulan yeni Hasankeyf'e nakledilecek, ama bölgede yaklaşık beş bin mağara ve şehrin şimdiki merkezi sular altında kalacak.

Hasankeyf’te yıkımı durdurun!

Hasankeyf antik kentinde bulunan bazı tarihi eserlerin taşınmasının ardından bölgede dinamitle yıkım başladı. Yazıktır, günahtır diyebileceğimiz bu yıkımla karşı karşıyayız. Dünya kültürel mirasının önemli bir bölümü dinamitlerle yok ediliyor. Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi'nin, bölgede keyfi bir şekilde yıkıma karşı yaptığı basın açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.