Ana Sayfa Etiketler HES karşıtı mücadele

Etiket: HES karşıtı mücadele

Karadeniz’de doğa için mücadele

Birgün gazetesinden Demet Sargın, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ile geçen haftalarda Karadeniz Bölgesi’nin ekolojik sorunlarına dair yaptığı çalışmaları ve CHP’nin çevre politikalarını konuştu. Röportajda AKP’nin iktidarının devamını sağlamak için doğa alanına saldırılarını giderek artırdığını ifade eden Karaca, CHP’nin tüm yaşanan sorunlara dair çözümü çevre mücadelesi veren gruplarla birlikte bulmak istediğini söyledi.

Halk Hanlı Deresi’ne yapılacak HES projelerine tepkili

Artvin’nin Şavşat ilçesinde Hanlı Deresi üzerinde 26 köyün içme ve sulama suları satın alınarak yapılması planlanan HES ve regülatör projesi Şavşat Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

Senoz Vadisi’nde HES isyanı sürüyor

Rize’nin Senoz Vadisi’nde daha önce HES’lere karşı açtığı 14 davayı kazanan yöre halkı, vadide yeniden projelendirilen Kayalar HES projesine tepki gösterdi. Vadi çevresindeki 12 köyün muhtarı, projenin yapılacağı alanda toplanıp basın açıklaması yaptı.

Kadıköy’de baraj protestosu: Munzur’uma Dokunma!

Tunceli’de Munzur Suyu üzerine yapılması planlanan barajlar İstanbul Kadıköy’de protesto edildi. Munzur Koruma Kurulu’nun yaptığı açıklamada “Munzur Özgürdür, Özgür Akacak!, Munzur Hayattır Hayatın akışı durdurulamaz!, Munzur’uma Dokunma!” sloganları atıldı.

Kura Nehrinin ‘suyu’ için eylem yaptılar

Üzerine yapılacak olan Beşikkaya HES Barajı ile suyunun büyük bölümünün Çoru Nehrine akıtılması projelendirilen Kura Nehrinin suyunun yönünün değiştirilip, Ardahan Ovası'nın susuz bırakılacağını belirten Ardahanlılar ‘Kura Ardahan’ındır’ eylemini yaptı.

Loç Vadisi yeniden HES tehdidi altında

Orya Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kastamonu İli, Cide İlçesi sınırları içerisinde, Devrekani Çayı üzerinde, Cide Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali Projesi’nin ( 22,131 MWm – 21,252 MWe) hayata geçirilmesi için yeniden ÇED süreci başlatıldı.

Ardanuç’ta HES’e karşı 15 günlük nöbet başladı

Artvin’de doğa kıyımına ve HES’lere karşı direniş hiç durmadan devam ediyor. Son olarak Ardanuç’ta yapımı planlanan HES’e karşı bölge halkı 15 günlük nöbete başlama kararı aldı. Artvin Ardanuç’ta nöbete başlama kararı 28 Mart’ta alındı.

Erzincan’ da Hes Protestosu

Erzinca'ın Kemah İlçesi ile Tunceli'de yapılması planlanan HES'ler, Dersimliler Derneği tarafından protesto edildi.

Sarı yazmalı Halime Çakmak: ‘Hava, su, toprak… Ötesi var mı?’

Loç’un sarı yazmalılarından Halime Çakmak. Dört dağın ortasındaki çukurda muhteşem doğayı yok edecek HES’e karşı direnişe omuz verenlerden. Toprağına sahip çıkarken, iş yerini kapatmak zorunda kaldı, borçlandı, çok büyük üzüntüler yaşadı. Gözaltına bile alındı. Hala daha 84 kişiyle birlikte yargılanıyor.

Gökbük’te ‘su’ eylemi

Antalya'nın Finike İlçesi'ne bağlı Gökbük Mahallesi sakinleri ve çevreciler, mahallenin içinden geçen akarsuyun sulama amaçlı kapalı sisteme alınacağı iddiaları üzerine eylem yaptı.