Ana Sayfa Etiketler Hopa’da sel

Etiket: Hopa’da sel

Su Hakkı’nda Artvin’deki sel felaketlerini konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda konuk olan İstanbul Üniversitesi Sinema Anabilim Dalı'ndan Yrd. Doç. Dr. İlkay Nişancı Artvin'de son bir sene içinde yaşana sel felaketlerini ve nedenlerini anlattı.

Su Hakkı’nda Artvin Hopa’daki sel felaketini konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'na konuk olan HDP Artvin İl Eş Başkanı Yılmaz Topaloğlu, Artvin Hopa'da yaşanan sel felaketinin nedenlerini ve bunun bir daha yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Hopa’da sel ve heyelan felaketi: Korku filmi gibi

Hopa'daki manzara anlatılacak gibi değil. Bütün caddeler çamur içinde. İnsanlar iş yerlerini temizlemeye çalışıyorlar. Elektrik yok. Su yok. Ölenleri bulmaya, çöken evlerin altındakileri çıkarmaya çalışıyorlar. Bir korku filmi gibi Hopa.

Hopa: Doğal felaket değil cinayet

Hopa’da, Borçka’da Arhavi’deki sel doğal afet değil. “Hiç beklemiyorduk, öngöremedik, böylesi ancak yüz yılda bir olur, seller de doğanın fıtratında” var gibi açıklamalarla geçiştirilecek bir olay değil. Yaşanan sel felaketi iklim değişikliğinin doğrudan sonucudur. İklim değişikliğine de yol açan bizzat yere göre sığdıramadığınız; enerji, ulaşım ve kent politikalarınızdır.