Ana Sayfa Etiketler Ilısu Barajı

Etiket: Ilısu Barajı

Financial Times: Türkiye’deki baraj projeleri Irak’ı kaygılandırıyor

İngiliz Financial Times gazetesi sayfalarında bugün, Türkiye'nin güneydoğu Anadolu bölgesindeki baraj projelerinin Irak'ı kaygılandırdığını, Türkiye'nin ise komşusuna güvence vermeye çalıştığını yazdı.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Basın Açıklaması: Ilısu Barajı Projesi İnsansızlaştırma ve Göçertme...

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi 1 Mart tarihinde "Hasankeyf boşaltılmak isteniyor -Ilısu Barajı Projesi İnsansızlaştırma ve Göçertme Projesidir!" basın açıklaması yaptı. Dükkanları sular altında kalacak "Tarihi Hasankeyf Çarşısı" esnafı ile binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kalacak. Ayrıca "Yeni Yerleşke" olarak ifade edilen yerde ne dükkanlar ne de evler  tamamlandı.

Dicle Nehri can çekişiyor

Dicle Nehri, kış aylarının kurak geçmesi, Ilısu Barajı'nın altında kalacak olan tarihi Hasankeyf ilçesinde yapılan 'kültürel varlık' çalışması nedeniyle Dicle Barajı'ndan su verilmemesi nedeniyle kuruma aşamasına geldi.

Su Hakkı’nda Dünya Hasankeyf Günü vesilesiyle Hasankeyf’i ve Ilısu Barajı projesini...

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda Dünya Hasankeyf Günü vesilesiyle Hasankeyf'te ve Ilısu Barajı inşasında yaşanan gelişmeler ele alındı.

Sulara gömülecek olan Hasankeyf’te son durum: ‘Gül dalında güzeldir’

Ilısu Baraj projesinde Hasankeyf'in tarihi ve kültürel varlıklarının kurtarılması için 25 milyon euro bütçe ayrıldı. Toplam 12 tarihi varlık, tarihi ilçenin karşı tepelerine kurulan yeni Hasankeyf'e nakledilecek, ama bölgede yaklaşık beş bin mağara ve şehrin şimdiki merkezi sular altında kalacak.

Ilısu Barajı ile Hasankeyf’in %80’i sular altında kalacak

Ilısu Barajı'nda su tutulmaya başlandıktan sonra Hasankeyf ilçesinin yüzde 80'inin sular altında kalacağı görülüyor.

Bresser şirketi merkezinde protest edildi: Hasankeyf’teki eserlerin taşınmasından geri çekil!

Bugün çok sayıda Kürdistan, Türkiye, Irak, İran ve Avrupalı sivil toplum kuruluşu Hollanda’lı şirket Bresser Rotterdam’a yakın bulunan merkezinin önünde, Hasankeyf’te çok sayıda eserin taşınmasında yer aldığından dolayı protesto etti.

7-8 Mayıs Hasankeyf ve Dicle Vadisi Sempozyumu

Batman Kent Konseyi tarafından 7-8 Mayıs tarihlerinde Batman'da Hasankeyf ve Dicle Vadisi üzerinde planlanan Ilısu Baraj Projesi sempozyumu yapılacak.

Hasankeyf için TBMM’ye araştırma önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, Hasankeyf'in su altında kalmasının engellenmesi için TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi.

Hasankeyf açıklaması: Çatışma ortamını fırsat bilen hükümet Ilısu Projesi’ni tamamlamak istiyor

Çatışma ortamını fırsat bilen hükümet Ilısu Projesi'ni tamamlamak istiyor.