Ana Sayfa Etiketler Kuraklık

Etiket: kuraklık

Almanya’da kuraklık içme suyu üzerinde tehdit oluşturuyor

Kuraklık dünyanın farklı bölgelerinde içme suyu varlıkları üzerinde tehdit oluşturmaya devam ediyor. Son olarak benzer bir haber Almanya’dan geldi. Yaz aylarında yaşanan uzun süreli kuraklığa dikkat...

Eğirdir Gölü’nde ‘kuruma’ tehlikesi

Kuraklık Türkiye’nin farklı bölgelerinde gölleri tehdit ediyor. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Isparta Temsilcisi emekli akademisyen Erol Kesici Doğan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Eğirdir Gölü'nün son 10 yıl içerisinde aşırı kayıpla birlikte su seviyesinin 6-7 metreye kadar düştüğünü belirterek, "Göl kritik su seviyesinin altına inmektedir" dedi.

İzmir’in içme suyunu karşılayan barajlar kuruyor

İzmir'in içme suyunu karşılayan barajların kuruduğu yönünde haberler geliyor. Tahtalı Barajı’nda yağışların azalmaya başlamasıyla sular çekildi. Birçok başka baraj da aynı kaderi paylaşıyor.

Yüz milyonlar temiz su için yüzlerce yıl bekleyecek

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, dünya üzerindeki onlarca ülkedeki yüz milyonlarca insan temiz su hakkından mahrum kalmaya devam edecek. 

Dünyada ve Türkiye’de aşırı yağışlar, seller

Bu haftaki Su Müştereği programında küresel ısınmanın sonucu olarak giderek artan sıklıkta ve şiddette karşımıza çıkan kuraklık ve sel felaketleri ile bunların neden olduğu ekonomik ve toplumsal sonuçları konuştuk.

Baraj doluluk oranı tarihin en düşük seviyesine inen Pakistan’da su kıtlığı...

Son aylarda kuraklık uyarılarının yapıldığı Pakistan'da barajların doluluk oranı tarihinin en düşük seviyesine indi.

Kuraklık ve seller arasında

Geçtiğimiz iki hafta içerisinde dünyanın farklı coğrafyalarında küresel ısınmanın da etkisiyle çeşitli olaylar yaşandı ve küresel ısınmanın etkilerine dair raporlar yayınlandı. Yaşanacak kuraklığın ve sellerin su varlıklarına büyük bir etkisi olacak.

İstanbul, içme suyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıya

Güney Afrika'nın Cape Town kenti, modern çağda içme suyu tükenen ilk büyük kent oldu. Ancak Cape Town yalnız değil; çünkü aralarında İstanbul'un da bulunduğu...

Su Müştereği’nde AK Parti’nin seçim beyannamesindeki çevre politikalarını konuştuk

94.9 Açık Radyo'da iki haftada bir Salı günleri saat 16:00'da yayınlanan Su Müştereği programında Ak Parti'nin seçim beyannamesindeki çevre politikalarını değerlendirdik.

İstanbul susuzlukla karşı karşıya kalabilir

İstanbul’da çok kısa bir zaman içerisinde musluklarımızdan su akamayabilir. Bu birçok kişiye gerçekçi gelmiyor. Ama şunu unutmayın, bu yılın başında Güney Afrika’daki 4 milyonluk Cape Town şehrinde ilk defa tüm şehrin tamamıyla susuzlukla karşı karşıya olduğu haberi düştü önümüze.