Ana Sayfa Etiketler Madenler

Etiket: madenler

“Su bir insan hakkıdır, suyun partisi olmaz!”

Üç milletvekili Karadeniz ile ilgili çevre raporu hazırlamak amacıyla Rize'de incelemelerde bulunuyor: "Bizim gidecek başka dünyamız yok. Bu gemi batarsa hep birlikte batacağız. Çevre hakkı da bunun ayrılmazsa ayrılmazıdır. Tüm canlı alemleri bu dünyada yaşıyor. Suyun ticarileşmesine karşıyız. Su bir yaşam hakkıdır, bir insan hakkıdır. Suyu ticarileştirdiğinizde insan hakkını ticarileştirmiş olursunuz. Suya olan erişim hakkının engellenmesi demek ekmeğe erişimin engellenmesi anlamına gelir. Suyun partisi olmaz. Su isteyen bütün canlıların bir paydada buluşması gerekiyor."

El Salvador halkı maden şirketine karşı sularını savunuyor

El Salvador'da büyük bir maden şirketi, OceanaGold, milyonlarca insanı dava etti. Hem de sadece, "kalan suyumuzu da madenlerin kirletmesine izin veremeyiz" dedikleri için.

Fatsa’da siyanür öfkesi: Doğamızı, doğal su kaynaklarımızı tahrip etmesinler!

ORDU - Fatsa İlçesi'nde siyanürle altın çıkarılmasına tepki gösteren köylüler eylem yaptı. Köylüler, 'Doğamızı, doğal su kaynaklarımızı tahrip etmesinler, zehirlenmek istemiyoruz' diyerek madenin yapacağı tahribata dikkat çekti.

Su çürüyor, İzmirli suyuna sahip çıkmıyor

İzmirlilerin tepkilerine rağmen, kentin tek su toplama havzasında 2011 yılında açılan Kanadalı Eldorado Gold'a ait TÜPRAG Efemçukuru altın madeni, bulduğu yeni rezervler üzerine kapasite artırımı ve işletme süresi uzatımı talebinde bulundu.

Kaz dağlarında asit gölleri var

Tarihte, "Bin Pınarlı İda" olarak bilinen Kaz dağlarının suları ile beslenen ovalarda günümüzde asit gölleri var. Kuralsız madencilik faaliyetleri sonrası hiçbir rehabilitasyon yapılmadan terk edilen çukurlar, zamanla asit gölleri haline gelmiş durumda...