Ana Sayfa Etiketler Sel taşkınlar

Etiket: sel taşkınlar

Türkiye’de uç iklim olayları

2018 Haziran ayı içinde yaşanan sel felaketlerinde 8, yıldırım düşmesi sonucu ise 11 kişi yaşamını yitirdi.

Battaniyelere sarılan arabalar

25 Haziran haftasında İstanbul için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM), Meteorojoli’den ve çeşitli kurumlardan sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgârların yaşanacağına ilişkin uyarılar ve olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Arabaların üzerinin battaniyelerle, kartonlarla kaplandığı hafta…

Dünyada ve Türkiye’de aşırı yağışlar, seller

Bu haftaki Su Müştereği programında küresel ısınmanın sonucu olarak giderek artan sıklıkta ve şiddette karşımıza çıkan kuraklık ve sel felaketleri ile bunların neden olduğu ekonomik ve toplumsal sonuçları konuştuk.

Kuraklık ve seller arasında

Geçtiğimiz iki hafta içerisinde dünyanın farklı coğrafyalarında küresel ısınmanın da etkisiyle çeşitli olaylar yaşandı ve küresel ısınmanın etkilerine dair raporlar yayınlandı. Yaşanacak kuraklığın ve sellerin su varlıklarına büyük bir etkisi olacak.

Bulgaristan Baraj Kapaklarını Açtı, Edirne Alarm Durumuna Geçti

Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması sonucu Meriç ve Tunca nehirleri taşkın alarmı vermeye başladı. Son günlerdeki aşırı yağışlar nedeniyle Bulgaristan, Türkiye tarafına bilgi verdikten sonra barajdan su vermeye başladı. Bunun sonucunda Meriç ve Tunca nehirlerinde kademeli olarak su seviyesi artmaya başladı.

Su Hakkı’nda Avlan Gölü’nün kurtarılması için yapılan çalışmaları ele aldık

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda bu hafta, konuğumuz Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici ile Avlan Gölü'nün 1970'lerde kurutulması sürecini ve otuz yıl sonra tekrar hayat bulması için yapılan çalışmaları ele aldık.

Su Hakkı’nda İstanbul’daki seli ve iklim değişikliğini ele aldık

Su Hakkı'nda bu hafta Akgün İlhan ve Nuran Yüce, İstanbul'da yaşanan seli, son haftalarda etkili olan yağışları, iklim değişikliğini ve çarpık kentleşmeyi ele aldı. Programı aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

Selden sonra Bosna’da kuraklık tehlikesi

Bosna Hersek Sivil Savunma biriminin daveti ile ülkeye giden GEA Koordinatörü Umut Dinçşahin gördükleri durumu şöyle özetledi: "Asıl felaket şimdi başlıyor."

Balkanlar’da sel bilançosu

Bosna Hersek ve Sırbistan'da aşırı yağışlar nedeniyle nehirlerin taşması sonucu meydana gelen seller nedeniyle, elektrik ve içme suyu sıkıntısı da yaşanmaya başlandı. Bosna'da can kaybının yaşanmadığı sellerde Sırbistan'da 3 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Su Hakkı’nda İmroz’da yaşanan sel felaketini ele aldık

Su Hakkı'nda bu hafta, İmroz'da (Gökçeada) yaşanan sel felaketinin tarihsel ve kentsel arka planını, iklim değişikliği bağlantısıyla ele aldık.