Ana Sayfa Etiketler şişelenmiş su

Etiket: şişelenmiş su

İstanbul’un suyunu yağmalayanlar

İstanbul susuzluğa teslim oluyor. Son ayda su kesintileri mega kentin pek çok semtinde rutin bir hâl aldı. Kentin su ihtiyacını karşılayan on barajın doluluk oranı ortalama olarak yüzde 20,92’ye kadar indi. Geçen senenin Temmuz ayında ise bu oran yüzde 74,87 idi. Geçen sene de kuraklık vardı ama barajlarda bunun üç katından fazla su mevcuttu.

Kurşun yarasına yara bandı: Susuz kent Detroit’e şişe suyu yardımı

Binlerce Detroitli yazın ortasında; içmek için, yemek yapmak için, temizlik ve bulaşık için, tuvalet ve banyo için su bulamıyor. Suya temel bir insan hakkı ve topluma ait bir kaynak olarak değil de bir meta olarak yaklaşıldığında olan bu işte!

Festivale su şişeni al da gel!

İngiltere'nin Glastonbury şehrinde 1970'lerden beri yapılmakta olan Glastonbury Festivali'ne son yıllarda 100 bin'in üzerinde kişi katılıyor. Festival bittiğinde ise geriye 3 km2 alan kaplayan plastik su şişesi yığını kalmış oluyor.

Coca Cola’ya Hindistan’dan darbe!

Kuzey Hindistan'da resmi makamlar Varanasi'deki Coca Cola şişeleme tesisini kapatma kararı aldı. Yer altından fazla miktarda su çeken ve atıksuyu izin verilen sınırların üzerinde kirletici içeren tesis, işletme lisansındaki şartları ihlal etmekte olduğu gerekçesi ile kapatılıyor.