Ana Sayfa Etiketler Su zamları

Etiket: Su zamları

İndirim beklerken zam!

Ön ödemeli sayaçlar Türkiye’de çok sayıda şehirde uygulamaya konuldu ve birçok yerde ciddi sıkıntılarla karşılaşıldı. Ön ödemeli akıllı su sayaçlarına geçilmesinin arkasında suyun ticari bir meta olarak peşin parayla satılması ve belediyelerin buradan ciddi bir geliri olacağı beklentisi var. Ancak belediyeler yurttaşların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak yerine, onları hizmet satılacak müşteri olarak görmeye bir kez başladı mı, bunun sonu gelmiyor.

Ucuz siyasi polemikler değil suya erişim hakkı talep ediyoruz!

Belediyeler vatandaşa içme suyu temin etme görevini tamamen bıraktılar, bizleri damacana sulara mahkum ettiler. Damacana su içmek bir tercih değildir, belediyelerin yerine getiremedikleri su hizmetinin sonucudur.

İzmir’de suya yine zam

İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde yapılan oylamada, 1 Ocak'tan itibaren suya yüzde 10 zam yapılmasına karar verilerek, 0-20 metreküp suyun birim fiyatı 3,60 liradan 3,96 liraya, 21 metreküp ve üzeri 8,44 liradan 9,28 liraya, konut dışı kademesiz tarife ise 9,11 liraya çıkarıldı.

Maliyet düşüyor elektrik ve suya zam yağıyor

Son aylarda elektrik ve suya yapılan zamlara vergi, dağıtım, kayıp-kaçak-atık bedeli gibi ilavelerin olması faturaları daha da şişirdi. 40 liralık bir elektrik faturası 77 liraya, 36 liralık su faturası ise 68 liraya çıktı. Belediyelerin çoğu suyu bedava veya düşük maliyetle temin ederken vatandaşa fahiş fiyattan satıyor.

İzmit’te su faturaları yakıldı

CHP İzmit İlçe Başkanlığı, Sabri Yalım Parkı’nda düzenlediği eylemde su faturalarına yapılan zammın sebebinin AKP’nin kötü yönetimi olduğunu belirterek protesto amacıyla zamlı gelen su faturalarını yaktı.