Ana Sayfa Etiketler Suyun Özelleştirilmesi

Etiket: Suyun Özelleştirilmesi

Akgün İlhan, Şehir Hepimizin programının konuğuydu

Su Hakkı Kampanyası aktivisti Akgün İlhan Şehir Hepimizin programında Nafiz Güder'in konuğu oldu. Kuzey Ormanları Savunması'ndan Başar Toros'un da yer aldığı programda taşıma suyla dönen İstanbul tartışıldı.

Dünya şehirlerinde suyun yeniden belediyeleştirilmesi

Bu yıl 22 Mart Dünya Su Günü vesilesi ile su hizmetlerinin yeniden kamuya dahil edilmesine ilişkin verilen mücadele ve kazanımların yer aldığı bir bilgi notu paylaşıldı. Dünyanın dört bir yanında insanlar suyun kamusal ortak bir müşterek olduğu ve su hizmetlerinin kamu hizmetleri için de demokratik katılımcı yöntemler ile verilmesi gerektiği mücadelesini her geçen gün yükseltiyor.

İzmir’de suya yine zam

İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde yapılan oylamada, 1 Ocak'tan itibaren suya yüzde 10 zam yapılmasına karar verilerek, 0-20 metreküp suyun birim fiyatı 3,60 liradan 3,96 liraya, 21 metreküp ve üzeri 8,44 liradan 9,28 liraya, konut dışı kademesiz tarife ise 9,11 liraya çıkarıldı.

Maliyet düşüyor elektrik ve suya zam yağıyor

Son aylarda elektrik ve suya yapılan zamlara vergi, dağıtım, kayıp-kaçak-atık bedeli gibi ilavelerin olması faturaları daha da şişirdi. 40 liralık bir elektrik faturası 77 liraya, 36 liralık su faturası ise 68 liraya çıktı. Belediyelerin çoğu suyu bedava veya düşük maliyetle temin ederken vatandaşa fahiş fiyattan satıyor.

Yüzlerce evde içme suyu yüksek oranda kirli

ABD'de içme suyu krizinin yaşandığı Michigan eyaletinin Flint kentindeki yüzlerce evde kullanılan içme suyunun, standartların üzerinde kirli olduğu belgelendi. Kentte eylül ayından bu yana yapılan ölçümler sonucunda yüzlerce evde "yüksek oranda kirli içme suyu" kullanıldığı bildirildi.

Kıbrıs’ta muhalefet Su Anlaşması’na tepkili

Kıbrıs Su Temini Projesi'nde suyun yönetiminin yerel yönetimlerden özel sermayeye devredilmesini ve su varlıklarının özelleştirilmesini içeren Su Antlaşması Kıbrıs'ta toplumsal muhalefetin farklı kesimlerinde eleştirilerin yükselmesine neden oluyor.

Kıbrıs’ta imzası beklenen yeni Su Anlaşması

Kaynak: Kıbrıs Manşet, 11 Şubat 2016 Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti arasında su temini ve yönetimine ilişkin Hükümetler-arası imzası iki tarafta...

Flintli yönetmen Michael Moore’dan imza kampanyası

Moore, ciddi bir insani krize dönüşen Flint'teki su krizi konusunda başkan Obama'yı göreve çağırıyor.

Zehirli suya mahkum edilen Flint halkından Nestlé’ye karşı imza kampanyası

Flint halkında devlete ve sermayeye karşı büyüyen bir öfke var. Geçtiğimiz günlerde su krizinin yaşandığı kentte eyaletin sularından kâr eden Nestlé'ye karşı bir imza kampanyası başlatıldı.

Baraj-HES ve Yerli Enerji Kaynakları Fuarı Ankara’da Açıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi’nde başlayan Baraj ve HES Yerli Enerji Kaynakları Fuarı'nın açılış törenine katıldı.