Ana Sayfa Etiketler Tarımsa kuraklık

Etiket: tarımsa kuraklık

Dünya iklim değişikliği karşısında gıda zincirini korumada sınıfta kaldı

Oxfam tarafından yayımlanan rapor, iklim değişikliğinin gıda zinciri üzerindeki etkileriyle mücadelede dünyanın ne kadar da hazırlıksız olduğunu gösteriyor.

700 ağaçtan 4 kayısı çıktı

Hasat döneminin sonuna gelinirken kuraklık ve don vakasının tarıma faturası netlik kazanıyor. Malatya’da 700 ağaçtan sadece 4 kayısı, Bursa Gemlik’te 2 bin ağaçtan bir kasa zeytin alınabilmesi çiftçinin zararını gözler önüne serdi. Malatya bölgesinin afet kapsamına alınmamasından yakınan çiftçiler, TARSİM’in zararları karşılamadığı için borçlarını ödeyemediğini belirtiyor.

Sivas’ta Kuraklık Endişesi

Kış aylarında önceki yıllara göre metrekareye daha az yağış düşen ve kurak bir kış geçiren Sivas'ta, 11 barajdan 8'inin doluluk oranı azaldı, Kızılırmak'ın debisinde ciddi düşüşler yaşandı- Sivas Ziraat Odası Başkanı Aktaş: "Yağışlar başladı. Mart, nisan ve mayıs aylarında istenilen yağışların gerçekleşmesi durumunda bile hububat rekoltesinde yüzde 35-40 civarında düşüş olacağını tahmin ediyoruz"

‘Ekonomiyi bekleyen sinsi tehdit kuraklık’

Finans Yatırım tarafından yapılan bir araştırma, kuraklığın 2014 enflasyonunu 1.1 puan artırabileceği sonucuna ulaşıyor.