Ana Sayfa Etiketler Tarimsal kuraklık

Etiket: tarimsal kuraklık

Mardin’de kuraklık çiftçiyi endişelendiriyor

Türkiye’nin birçok bölgesinden kuraklık haberleri gelmeye devam ediyor. 2017 yılında Türkiye’de son 44 yılın en kurak mevsimi yaşanırken bundan en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi etkilendi. Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mart ayında ilk defa toprağın susuzluktan çatladığını belirterek, “Mardin’de 7 bin aile çiftçilik yapıyor. Mardin OSB’deki fabrikalarda 800 bin ton un üretimi yapılıyor. Bu çok önemli bir rakamdır. Bir kuraklık olursa Allah esirgesin işsizliği çok büyük bir ölçüde tetikler” dedi.

Susuz bir yılın ardından

Bu yıl üreticiler susuzluk sorunuyla mücadele etti. Yağış az olduğu için Malatya'nın çoğu bölgesinde üreticiler sebze yerine kayısıya su vermek zorunda kaldı. Bu bazı sebzelerin üretiminin azalmasına fiyatlarda artışa yol açabilir.

Araban Ovası’nı kuraklık vurdu

Gaziantep'in Araban ilçesinde ve civarındaki ovalarda kış ve bahar mevsimlerinde yağışların mevsim normallerinin çok altında gerçekleşmesi nedeniyle çiftçileri kuraklık çekiyor.

Filipinler’de kuraklık eylemine müdahele

Filipinler’de, ülkeyi vuran kuraklık nedeniyle mağdur olan çiftçiler hükümetten yardım talep etmek için eylem başlattı. Çiftçilerin dört gündür sürdürdüğü eylemlere polis müdahale etti en az iki kişi yaşamını yitirdi.

İki barajı olan Bafra Ovası’nda köylü susuzluk çekiyor

İki barajı olan Bafra Ovası'nda köylü susuzluk çekiyor.

Afrika iklim adaleti istiyor

Afrika ülkeleri ise şimdiden küresel ısınmanın olumsuz etkileri ile karşı karşıya. Dünya Bankası, küresel ısınmanın iki derece ile sınırla kalması halinde dahi Afrika'nın güneyinde yağışların üçte bir oranında azalabileceği tahmininde bulunuyor.

Malatya’da gölet çöle döndü

Yaz mevsiminde sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde geçmesi nedeniyle Orduzu Göleti’nin suyu çekildi. Suların çekilmesiyle birlikte kuruyan gölette toprak çatladı. Orduzu Mahallesi’nin sulama suyu ihtiyacını da gideren gölette şimdi çocuklar oyun oynuyor.

Kuraklık korkunç boyutlara geldi

Kuraklık, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçiyi de endişelendirmeye başladı. Bu yıl yağışların az olması Van'da sulama amaçlı kurulan Zernek Barajı'nı neredeyse kuruttu. 105 milyon metreküp su depolanan barajda, sulama sezonunun bitimine 10 gün kala yüzde 20 oranına kadar düştü. Suların çekilmesinden dolayı balıkçı teknelerinin bile karada kaldığı baraj gölünün büyük bir kısmında derin çatlaklar oluştu.

Kaliforniya’da kuraklığın çarpıcı fotoğrafları

Kaliforniya'da son 3 yıldır gözlemlenmekte olan kuraklık etkisini gittikçe arttırıyor. Fotoğraflarda yeşil bitki örtüsünün ciddi oranda azaldığı, suların çekildiği ve kimi yerlerde yok denecek hale geldiği gözlemleniyor.

Türkiye küresel iklim değişimine hazırlıklı mı?

İklimsel değişiklerin de etkisiyle 2013 yılında yaşanan küresel afetlerin faturası 192 milyar doları aştı. Olumsuz iklim şartları yüzünden 2050 yılında 150-300 milyon insanın göç etmek zorunda kalacağı bir dünyada Türkiye bu risklere ne kadar hazırlıklı?