Ana Sayfa Etiketler Tarımsal su

Etiket: tarımsal su

DSİ hem su vermedi hem para talep edecek!

Akçakale ilçesine bağlı Çakırlar, mahallerinde bulunan yaklaşık 5 bin dönüm arazideki mısır ve pamuk ekili alanlar susuzluktan dolayı kurumaya yüz tutmuştu. Bazı çiftçiler bu yıl tarlalarını kendi imkanları ile sularken bir darbe de Devlet Su İşleri Müdürlüğü GAP 15. Bölge Müdürlüğü’nden geldi.Yetkililer su vermedikleri tarla sahiplerinden sulama bedeli talep ediyor.

Su Hakkı’nda tarımsal su israfını konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı programına konuk olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, tarımda su israfını ve nedenlerini anlattı.

Su arsızı pamuğa ‘alternatif’ ürün

Batı Türkistan’da Özbekistan ile Kazakistan arasında bulunan Aral Gölü, Asya’nın ikinci, dünyanın dördüncü büyük gölüydü. Gölün kurumasındaki en önemli iki neden 1960’lı yıllardan beri devam eden yoğun pamuk ekimi ve hidroelektrik santralleri.

‘Termik santraller tarımın azraili oldu’

Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olan Ceyhan Nehri'nden bölgedeki termik santrallere soğutma amaçlı su alınmasına tepki gösterdi.