Ana Sayfa Etiketler Türkiye’de kuraklık

Etiket: Türkiye’de kuraklık

Türkiye’de kuraklık uyarıları

Son 44 yılın en kurak döneminin yaşandığı Türkiye'de üniversitelerden, meslek odalarına kadar birçok kurum kuraklıkla ilgili açıklama yaptı. Ocak ayı içinde yapılan bu açıklamaların bir kısmını bir araya getirdik.

“En tehlikelisi kış kuraklığı”

İklim değişikliği ve meteorolojik olaylar konusunda ülkemizin en yetkin isimlerinden İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi’nin (ECMWF) Türkiye için Ocak 2018 mevsimsel yağış takvimi haritasını paylaştı, kış kuraklığı yaşandığı uyarısında bulundu.

“Tehlike büyük, ciddi tedbirler alınmalı..”

Meteorolojik verilere göre, Malatya’nın metrekareye düşen yıllık yağış miktarı 2 yıl öncesine göre yüzde 100’e varan oranlarda düşüş gösterdi. 2014 yılında metrekareye düşen yıllık yağış miktarı 438 mm, 2015 yılında 355 mm iken 2016 yılının ilk 10 ayında ise bu oran 222 mm olarak gerçekleşti. Uzmanlar ise, gerek içme suyu gerekse tarımsal sulamada ciddi su krizlerinin yaşanmaması için yetkili ve ilgili kurumların tedbirli olmaları gerektiği konusunda uyardı.

Suyu çekilen barajdan “midye tarlası” çıktı

Çanakkale'nin içme ve kullanma suyunu karşılayan Atikhisar Barajı'nda kuraklık nedeniyle doluluk oranı yüzde 28'e kadar düşünce, baraj yatağındaki taşlara tutunan milyonlarca midye gün ışığına çıktı. 54 milyon metreküp hacme sahip olan ancak su miktarı kasım ayı itibarıyla 15 milyon metreküpe kadar geriledi.

İklim değişikliği en çok İç Anadolu’yu vuracak

İklim değişikliğinden etkilenecek olan Türkiye'de 2100 yılına kadar yağışlarda yüzde 20 düşüş, sıcaklıklarda ise 4-5 derece artış olacağını öngörülüyor.