Hes konutları sahiplerini tedirgin etti

Kaynal: Haber01,15 Aralık 2011

Erzurum’un Tortum ilçesinde yapımı başlatılan Hidro Elektrik Santralleri (HES) nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan belde sakinleri için yapılan konutlar, sahiplerini tedirgin ediyor.

HES’e karşı direnişi ile Türkiye’nin gündemine oturan köylüler için Hilalkent semtinde yapılan konutlar tamamlanarak sahiplerine teslim edildi. HES mağdurlarına teslim edilen konutlarda elektrik, su ve alt yapının olmamasının yanı sıra bina duvarlarındaki derin çatlaklar yakın zamanda yaşanan Van depreminde hasar gören binaları aratmıyor. HES direnişinde pes eden beldeliler, kendileri için hazırlanan konutlara girmekten korkarken, mecbur kaldığı için yapıların binaya yerleşen aileler ise elektrik, su ve alt yapı sorunları ile mücadele ediyor. Elektriği ve suyu olmayan binalarda yaşamaya başlayan aileler suyu hortumlarla çeşmelerden elektriği ise komşudan ödünç alıyor.

Yaklaşık 50 daire boş bir şekilde sahiplerini beklerken, teslim edilen bina içerisine girmekten korkan bina sahipleri ise binaların sağlamlık raporu yaptırılmasını, elektrik ve su sorununun bir an önce çözülmesini istiyor.

Kalacak başka bir yeri olmadığı için teslim edilen konutlarına taşınan aileler, “Mağdurduk iyice mağdur edildik elektriğimiz suyumuz yok suyu çeşmeden elektriği komşudan alıyoruz” dediler.

Konutlardaki elektrik sıkıntısını bir alt mahallede bulunan evlere kendi imkanları ile çektikleri kablolardan almaya çalışan aileler suyu ise çeşmelerden arabalarla getirdiklerini ifade etti. Yaşadıkları köy yaşantısından daha geride bir duruma düştüklerini dile getiren aileler, elektrik ve su sıkıntısının bir an önce çözülmesi gerektiğini dile getirdiler. Ulaşım sıkıntısının da yaşandığı konutlara otobüs ve minibüs seferlerinin olmadığını, yol olmadığı için kendi araçlarıyla bile evlerine gitmekte
güçlük çektiklerini ifade etti.